Pouze udatnost norského odboje zabránila nacistům získat atomovou bombu.
Režie: Anthony Mann. Scénář: Ivan Moffat, Ben Barzman. Hrají: Kirk Douglas, Richard Harris, Ulla Jacobsson, Michael Redgrave a další.
Hrdinové z Telemarku

Píše se rok 1942 a Norsko je již třetím rokem okupované vojsky nacistického Německa. V městečku Rjukan v kraji Telemark se nachází továrna, ve které pod dohledem nacistů experimentuje vrchní inženýr Nilssen s výrobou těžké vody. Nyní ze samotného Berlína přichází spolu s upraveným vzorcem rozkaz dramaticky navýšit její produkci. A protože to má být otázka samotného přežití Třetí říše, vydává se odbojář Knut Straud s oním vzorcem do Osla za profesorem fyziky Rolfem Pedersenem, aby celou situaci posoudil. A ta je skutečně vážná: pokud nacisté získají požadované množství těžké vody, mohou získat atomovou bombu dřívě než západní spojenci a vyhrát válku. Je tedy na norském odboji, aby tomu za každou cenu zabránil.

Válečný film Hrdinové z Telemarku, vycházející ze skutečných událostí, natočil v britské produkci uznávaný americký režisér Anthony Mann, který do hlavních rolí obsadil hvězdného Kirka Douglase spolu s Richardem Harrisem a Ullou Jacobssonovou. Snímek vznikal v drsných podmínkách zimního Norska a natáčení akčních scén se zúčastnilo i olympijské družstvo Norska.

Napište nám