Vymýt mozek a nastolit komunistický pořádek. Filmová adaptace vzpomínek na jugoslávský lágr pro převýchovu dětí od spisovatele Živka Činga.
Režie: Ivo Trajkov. Scénář: Ivo Trajkov, Vladimir Blaževski. Hrají: Saso Kekenovski, Meto Jovanovski, Risto Gogovski, Verica Nedeska a další.
Velká voda

Drama „česko-makedonského“ režiséra Ivo Trajkova byl natočen v makedonsko-česko-slovenské koprodukci. Scénář vznikl podle stejnojmenného autobiograficky laděného románu předního makedonského spisovatele Živka Činga (1936–1987). Politik Lem Nikodinoski se vrací do dětského domova, kde se ocitl jako dvanáctiletý chlapec v letech 1945–46. Ve skutečnosti šlo o nápravné zařízení pro převýchovu dětí „padlých nepřátel“, kde jim byl vymýván mozek v duchu komunistické idelologie. Fanatičtí komunisté ve vedení zavedli kasárenský dril, psychické i fyzické tresty jsou na denním pořádku. Nikodinoski vzpomíná na svého přítele, záhadného Isaka, ke kterému se upnul, aby přežil.

Po dvaceti letech mistrovské dílo Ivo Trajkova jen potvrdilo své kvality a bohužel i ryzí aktuálnost. Svým tématem i zpracováním navazuje na některá díla jugoslávské kinematografie v tom nejlepší duchu. Film se natáčel v Makedonii s tamními herci a byl makedonskou stranou nominován na Oscara za cizojazyčný film.

Režie: Ivo Trajkov. Scénář: Ivo Trajkov, Vladimir Blaževski. Hrají: Saso Kekenovski, Meto Jovanovski, Risto Gogovski, Verica Nedeska a další.

Napište nám