Josef Abrhám v roli skladatele Jakuba Jana Ryby, tvůrce slavné české pastorální mše (1993). Dále hrají: R. Lukavský, P. Štěpánek, D. Veškrnová, F. Němec, G. Vránová, S. Postlerová, J. Vinklář, J. Somr, T. Medvecká a další. Scénář J. Bouček. Kamera J. Lebeda. Režie F. Filip, letošní jubilant

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

K dnešnímu svátečnímu Štědrému večeru jsme pro diváky připravili film, v němž autoři zpracovali dramatické osudy autora naší jedinečné vánoční mše.

V roce 1796 se k poctě svátku narození Ježíše Krista zrodilo hudební dílo zvláštní povznášející a hvězdné krásy. Mše, která se postupem doby stala neodmyslitelnou ozdobou tradičních českých Vánoc. Zrodila se z citlivého srdce a talentu Jakuba Jana Ryby. O těžkém životním údělu rožmitálského kantora a hudebního skladatele a o vzniku jeho slavné pastorální České mše vánoční s českým textem (Hej, mistře, vstaň bystře) vypráví televizní inscenace Noc pastýřů, kterou natočil v roce 1993 režisér a letošní jubilant František Filip. Hlavní roli Jakuba Jana Ryby nezapomenutelným způsobem ztvárnil Josef Abrhám.

Jakub Jan Ryba
hudební skladatel

Jakub Jan Ryba

* 26. 10. 1765

† 8. 4. 1815


František Filip
režisér

František Filip

* 26. 12. 1930

† 9. 1. 2021


Stopáž114 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrFilm