Povinnost, čest a vlast. Gregory Peck jako slavný americký generál, který byl vrchním velitelem spojeneckých jednotek v Tichomoří za druhé světové války. Americký životopisný film.
Dále hrají: E. Flanders, D. O’Herlihy, I. Bonar, M. Dusayová, N. Coster, W. Costello, R. Johnson, S. Kenyon a další. Režie Joseph Sargent.

Douglas MacArthur (1880–1964) se dnes řadí mezi kontroverzní osobnosti světové historie. Jedni ho považují za válečného velikána a hrdinu, druzí naopak za výstředního a ješitného demagoga. Nemůže však být pochyb o tom, že dokázal ovlivnit život milionů lidí na celém světě. Svérázný pětihvězdičkový generál bojoval v obou světových válkách a byl vyznamenán Medailí cti. Životopisný snímek z roku 1977 přináší jeho celistvý portrét formou generálovy přednášky kadetům na vojenské akademii ve West Pointu. Jeho krédo znělo povinnost, čest a sláva. Posvátná tři slova, která představovala opěrné body jeho vojenské služby. Během 2. světové války se podílel na obraně Filipín, které se staly jeho osudem i prokletím. Výraznou měrou se podílel na osvobozování Tichomoří a představoval symbol amerického válečného hrdiny. MacArthurova hvězda zazářila ještě jednou, když vypukla korejská válka a byl jmenován velitelem sil OSN. Jeho vojenská kariéra se ale nečekaně završila ve chvíli, kdy ho americký prezident Harry Truman poslal do výslužby. Legendárního generála v typických tmavých brýlích ztvárnil hvězdný Gregory Peck.

Napište nám