Jan Tříska a Magda Vášáryová v titulních rolích filmového zpracování romantické Zeyerovy pohádky (1970). Snímek Radúz a Mahulena uvádíme v digitálně rekonstruované verzi k uctění památky světově proslulého českého režiséra Petra Weigla, jenž zemřel v sobotu ve věku 79 let. Dále hrají: V. Ráž, J. Adamíra, J. Adamová, D. Medřická aj. Sukovu hudbu nahrál Symfonický orchestr Čs. rozhlasu v Praze. Dirigent L. Pešek. Kamera J. Kadaňka. Scénář J. Topol. Režie P. Weigl

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Melodramatickou pohádku o Radúzovi a Mahuleně z autorské dílny básníka Julia Zeyera a skladatele Josefa Suka a v mistrovském filmovém zpracování ve scénáři a režii Petra Weigla uvádíme jako vzpomínku na tohoto celosvětově proslulého českého režiséra, který zemřel v sobotu ve věku 79 let. P. Weigl dokončil v roce 1961 na FAMU studium, po absolutoriu pracoval v Československé televizi, působil též v baletu Národního divadla v Praze. V roce 1990 byl jmenován jeho čestným uměleckým šéfem. Často hostoval ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, Deutsche Oper v Berlíně, Teatro Maestranza v Seville, Espace Pierre Cardin v Paříži a Bavorské opeře v Mnichově. Byl znám především jako filmový režisér nekonvenčních hudebně dramatických děl s osobitou autorskou poetikou. Za svou tvorbu obdržel řadu mezinárodních ocenění, mj. Prix Italia za film Bludiště moci (1969) a za adaptaci baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie (1972). Dvakrát byl nominován na cenu Emmy v USA, v roce 2008 získal od Českého filmového a televizního svazu FITES cenu Vladislava Vančury za celoživotní rozvoj hudebně dramatických forem v televizi a ve filmu a v roce 2016 byl poctěn zvláštní cenou Kolegia Cen Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.

Radúz a Mahulena je český pohádkový film s Magdou Vášáryovou a Janem Třískou v hlavních rolích s hudbou Josefa Suka v úpravě dialogů Josefa Topola. Jde o filmovou adaptaci stejnojmenné divadelní hry Julia Zeyera z roku 1896. Klasický pohádkový příběh vypráví o strastiplné pouti dvou mladých lidí, prince Radúze a princezny Mahuleny, ze dvou sousedních znepřátelených podtatranských království, kteří musí při své lásce překonávat nejrůznější nástrahy, protivenství, čáry a kouzla.

Kupte si v eShopu

Jan Tříska
herec

Jan Tříska

* 4. 11. 1936

† 25. 9. 2017


Petr Weigl
režisér, dramaturg a scenárista

Petr Weigl

* 16. 3. 1939

† 14. 7. 2018


Stopáž114 minut
Rok výroby 1970
 ST HD 4:3
ŽánrFilm