Jaroslav Marvan a Bohuš Záhorský, od jehož úmrtí letos uplynulo 35 let, v anekdotickém příběhu ze života amerických tuláků (1966). Dále hrají: J. Bláha, P. Spálený, J. Šulc a další. Scénář J. Švehla. Kamera J. Novotný. Režie J. Nesvadba

Každý pátek se scházejí dva nerozluční kamarádi v dřevěné boudě jednoho z nich a popíjejí to, co za týden posbírali z různých nedopitých zbytků. Je to čím dál těžší, alkohol je drahý a lidé láhve dopíjejí. Tentokrát je to ale něco speciálního. V láhvi od Starého Burgunďana je zvláštní vodička. Našli ji někde na smetišti. Oba tuláci si libují, že tak dobré pití již dlouho neměli. V chatrči však hledají úkryt dva lupiči, kteří utíkají před policií. Když na stole uvidí láhev, napijí se. Co snesou dva tuláci, je na lupiče moc. V křečích prosí oba tuláky, aby zavolali doktora. Zásluhou „Starého Burgunďana“ jsou zločinci zadrženi. Tuláci odmítají odměnu, peníze věnují fondu pro postižené policisty a spokojeně opět ve své boudě popíjejí oblíbený drink.

Výtečná hříčka a skutečně skvělé sólo dvou jedinečných hereckých legend – Jaroslava Marvana a Bohuše Záhorského, od jehož úmrtí uplynulo letos 35 let.

* 11. 12. 1901

† 21. 5. 1974


Stopáž28 minut
Rok výroby 1966
 ST čb 4:3
ŽánrFilm