Hudební dokument o známé pražské skupině, který uvádíme u příležitosti životního jubilea zakládajícího člena kapely, zpěváka Roberta Kodyma (1993). Režie I. Novotný

Wanastowi Vjecy je česká hudební skupina, která vznikla na konci osmdesátých let minulého století. Produkuje experimentální pop rock, s punkovou minulostí. Hraje ve složení R. Kodym (zpěv), Š. Smetáček (bicí), T. Vartecký (kytara) a R. Havlíček – (baskytara). Zpěvák Robert Kodym oslavuje v těchto dnech své abrahámoviny (50 let).

Kapela vznikla jako studiový projekt, který měl natočit hudbu pro připravovaný dokument o punkáčích v Praze. Wanastowi Vjecy debutovaly v září 1991 s deskou „Tak mi to teda nandey“. Album se neslo v punkovém duchu. Rok na to vydávají „Lži, sex a prachy“, odklonily se od punku k barevnější muzice a brzy se dočkaly velkých úspěchů. Písně Nahá a Sbírka zvadlejch růží byly často hrané v rádiích.

Na konci první dekády 21. století se kapela stahuje do ústraní. Členové formace údajně koketovali s myšlenkou přípravy materiálu na novou desku, ale informace se postupně ukázala jako nepravdivá.

Spekulace o konci činnosti kapely se však nepotvrdily. V navazujícím tiskovém prohlášení lídr projektu Robert Kodym potvrdil, že skupina v žádném případě nekončí a s posílením v podobě comebacku staronových členů připravuje novou desku. Na podzim 2010 Kodym během rozhovoru pro rádio Frekvence 1 prozradil, že staronovými členy rockového seskupení jsou bubeník Štěpán Smetáček a baskytarista Radek Havlíček. Oba hudebníci v kapele již působili během první poloviny devadesátých let. V této nové sestavě Vjecy odehrály v roce 2011 dva koncerty (Praha, Klub Mlejn; festival Topfest), které byly kritikou skvěle hodnoceny.

Napište nám