Laskavá komedie o štěstí, vnitřní svobodě a odvaze žít naplno.
Buko

Autorský snímek vypráví o Jarmile, která se ocitne v bodě, kdy se musí rozhodnout, zda zbytek života už jen trpělivě, submisivně – ideálně při zapnuté televizi – „přečká”, nebo se vzepře očekávání okolí a pustí se do zcela nečekaného dobrodružství. Do života jí totiž i k jejímu překvapení vstoupí vysloužilý cirkusový kůň Buko. Tato změna je prvním krokem na její cestě k duševní svobodě.

„Téma filmu si spíš našlo mě – chováme koně a s tím, jak člověk postupně řeší nejrůznější jejich problémy, zjišťuje, že většina „jejich” problémů, jsou vlastně problémy naše, které soužití s koněm jen ukáže nebo umocní. Kůň ví, kdy se bojím. Kdy jsem naštvaná. Kdy jsem naštvaná a snažím se tvářit, že jsem v pohodě. Kůň ocení, když se tvářím tak, jak se opravdu cítím. Byť by to nebylo až tak hezké na pohled. A největší odměnou je pro něj člověk, který je v pohodě sám se sebou. Což je stav pro naši generaci a současnou dobu opravdu vzácný. Kůň je pro mě zrcadlo toho, co se děje ve mně. Takže asi proto jsem zvolila koně jako partnera hlavní postavy, která se snaží najít cestu životem ve chvíli, kdy se jí všechny pečlivě vystavěné plány zhroutily a na nové si stále ještě netroufá. Žánr temné, lehce absurdní komedie mi dovoluje bavit se věcmi, které by člověka normálně mohly spíš deprimovat, a dívat se na svět s nadhledem,“ říká režisérka filmu Alice Nellis a dodává: „Buko je o tom, že život je krásný. Byť třeba ne na první pohled. O to víc je potřeba si to čas od času vzájemně připomenout.“

Natáčelo se v Bořejově na Kokořínsku, ve stařičké chalupě, kterou objevil producent a zároveň architekt filmu Petr Fořt. Za chalupou je nádherná louka s výhledem na Bezděz, půvabné okolní lesy a háje. „Když jsem si přečetl základní dějovou osu a ukázky scénáře, věděl jsem, že to bude další autorský film Alice Nellis a že na něj budu hrdý. Filmy Alice Nellis nemíří prvoplánově na návštěvnost, ale je u nich předpoklad, že si diváci z kina odnesou nejen kulturní zážitek, ale že je sdělení i něčím obohatí a také se třeba v postavách či situacích najdou. Mým snem je legendární filmová hláška, kterou si diváci spojí s filmem Buko a třeba vznikne z interakcí našich skvělých herců,“ říká Petr Fořt.

Napište nám