Portrét nerozlučné dvojice, která se ráda rozpadla. Výprava za počátky jejich autorského spojenectví i kořeny českého poetického humoru.
Režie: Marek Najbrt. Scénář: Pavel Klusák.
Burian vs. Dědeček

Ve svém trabantu objeli socialistické Československo stokrát křížem krážem, a i když jim režim šlapal na paty, uskutečnili stovky koncertů a divadelních představení. Uměli psát i nekonfliktní písně, ale ani ty se bez ironie a sarkasmu většinou neobešly. I proto se nikdy nestali představiteli showbyznysu – přitom šlo o podařenou show, jen bez byznysu. V televizi se tak mihli jen sporadicky, přesto jejich dvojice zapůsobila tak silně, že ač jim to samotným někdy není příjemné, i po pětatřiceti letech sólových kariér je leckdo vnímá jako členy dávné dvojice.

Dokumentární film se společně s oběma hrdiny a jejich trabantem vydává na putování až na samotný počátek – do dob, kdy se potomek slavné umělecké rodiny Burian a bouřlivák Dědeček potkali na vysoké škole.

Film vznikl na půdorysu osvědčené spolupráce režiséra Marka Najbrta a muzikologa Pavla Klusáka, v rámci které předloni vznikl dokument o další autorské dvojici – Vodňanském a Skoumalovi. Na svou ambici mapovat nejvýznamnější osobnosti a okolnosti českého poetického humoru a autorské písně navazují nyní tvůrci dalším snímkem.

I pro dílo Buriana s Dědečkem je charakteristický humor coby ostře svědčící zrcadlo doby, i zde se objevuje nadčasové téma střetu nezávislé kultury s normalizací.

Režie: Marek Najbrt. Scénář: Pavel Klusák.

Napište nám