Pražský komorní balet s tanečním divadlem choreografa a režiséra Petra Zusky tančí na původní hudbu Ondřeje Brouska a verše K J. Erbena.
Kytice

Když v květnu roku 2019 po premiéře nového baletního představení Pražského komorního baletu Kytice dozněl velký a dlouhý potlesk, bylo jasné, že soubor tímto novým dílem choreografa a režiséra Petra Zusky, na původní hudbu Ondřeje Brouska, začal psát nové, úspěšné stránky své historie. Dodejme, že jde zřejmě zatím o nejlepší Zuskovo dílo, které se ihned zařadilo do zlatého fondu Pražského komorního baletu.

„Erbenova sbírka veršovaných balad Kytice patří k pokladům české poezie a literatury. Je to souhrn obrazů a příběhů, které jsou povětšinou prodchnuty náladami a situacemi lyrickými, melancholickými, ale i temnými a děsivými“, říká Petr Zuska. A dodává: „Mé nové taneční divadlo se opírá především o symboliku Erbenovy sbírky balad, kde hlavní téma tvoří archetypální trojice Vina – Trest – Vykoupení. Je inspirováno sedmi, respektive deseti konkrétními básněmi sbírky, nejde však o jejich divadelní převyprávění. Někdy se jedná jen o malou „esenci“, jindy zase o drobnou „úpravu“ dotyčné dějové linie, za účelem vzájemného prolínání a symbolických návazností mezi baladami.“

Baletní představení Kytice bylo z divadelního jeviště bez větších inscenačních změn přeneseno do studia České televize a v prosinci roku 2020 natočeno režisérem Martinem Kubalou.

Napište nám