Michal Dlouhý a Petr Štěpánek, který nedávno oslavil 75. narozeniny, v dobrodružném filmu na motivy povídky R. L. Stevensona, jejíž děj je přenesen do Prahy doby rudolfínské.
Režie: Vlasta Janečková. Scénář: Ondřej Vogeltanz. Hrají: Michal Dlouhý, Petr Štěpánek, Vida Skalská–Neuwirthová, Josef Somr a další.

Osudné dveře je název povídky, kterou napsal známý spisovatel R. L. Stevenson a lokalizoval ji do Francie 15. století. Scenárista O. Vogeltanz přenesl děj do českých zemí barvité doby rudolfínské a pomocí vlastních fabulačních prostředků vytvořil akční a napínavý příběh. Snímek natočila v roce 1991 V. Janečková, která do hlavních rolí obsadila M. Dlouhého a P. Štěpánka.

Mladý voják Marek Měsíček (M. Dlouhý) si na ulici splete neznámou dívku se svou známou Lucií (S. Postlerová), služkou, kterou hledá ve městě. Do této dívky – Lukrécie (V. Neuwirthová) se ale zakouká lejtnant (P. Štěpánek) a Marek za něj dívce napíše milostný dopis. Když Marek Lucii skutečně potká, zjistí, že ta se "přátelí" s lejtnantem. Vyzve ho na souboj, a ze strachu, že ho zabil, uteče před trestem do blízkého domu. Jenže je to zrovna dům Lukréciina strýce (J. Somr)...

Napište nám