Chat

odbornice v oblasti imunologie, alergologie a astmatu

Martina Vašáková

Pneumoložka, která coby primářka stojí v čele Pneumologické kliniky 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze, je připravena odpovídat na vaše otázky týkající se především onemocnění Covid-19.

Je rovněž předsedkyní České pneumologické a ftizeologické společnosti (ftizeologie je lékařský obor zabývající se tuberkulózou). Apeluje mimo jiné na kuřáky, že právě nyní je vhodný čas odložit cigaretu. Kouření totiž zatěžuje každý respirační systém. S ohledem na své teoretické zázemí a bohatou praxi profesorka Vašáková upozorňuje, že jedním z klíčových faktorů určujících průběh onemocnění je i genetika. Každé tělo virus jinak rozpoznává a jinak na něj reaguje. Podle přední české pneumoložky jsou dalšími faktory ovlivňujícími průběh onemocnění samozřejmě i přidružené nemoci – a důležitou roli hrají obezita i schopnost zvládat stres.

Záznam chatu ze čtvrtka 23. dubna 2020

Sandra Novakova: „Partner (55let) ma 4. stadium rakoviny plic,diagnostikovan loni v cervenci po operaci patere (nasla se metastaze). Máme 2.5 lete dite. Je již půl roku na biologicke lecbe (Alecensa). Od dětství astma, silný alergik na brizu a pyl. Nemuze spat..Bere ventolin a uziva nosní spreje jako je olynth a stop ryma. Objednan na alergologii je uz dlouho, ale az na červen. Je možné v jeho případě vyhledat lékaře drive? Koho a kde byste doporučila? A co byste mu doporucila kromě klasických rad ohledně hygieny a ochrany respiratorem? Děkuji.“

Martina Vašáková: „Dobrý den, Váš muž je určitě se svým nádorovým onemocněním sledován u plicního lékaře- pneumoonkologa. Nechť se mu se svými obtížemi svěří, věřím, že plicní lékař mu rád poradí, předepisovat přípravky do nosu na léčbu alergie mohou i plicní lékaři. Alergologické vyšetření zde není zásadní. Stran obecných rad- vyvarovat se styku s větším počtem lidí, při návštěvě lékaře používat roušku nebo respirátor Při alergické rýmě pomůže i výplach solným roztokem tzv nosní konvičkou- mají volně v lékárně“

Mirka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda pacient ( 54 let) s autoimunitním onemocněním štítné žlázy, nyní bez léků s normální funkcí štítní žlázy patří do rizikové skupiny, pracuji v MŠ.“

Martina Vašáková: „Dobrý den, předpokládám, že Váš partner má autoimunní onemocnění štítnice léčeno- zřejmě bere Euthyrox nebo Letrox. Pokud nebere celkové kortikoidy nepatří do rizikové skupiny, pokud není obézní.“

Věra: „Dobrý večer paní profesorko, děkuji za to, že jste se zmínila v tomto právě ukončeném pořadu o astmatu při koronaviru. Je mi 55 A od mala mám diagnostikovanou chronickou bronchitidu a astma. Mimo jiné jsem alergická na cigaret kouř . Mívám o dost těžší a delší průběh chřipky a jiných onemocnění. Koronaviru se bojim tak, že od 24.2., kdy jsem prodělala nějaké údajně virové onemocnění( odvezli mne 155 na chirurgii a poté na infekční do TN), při němž jsem zvracela a měla teplotu a další dny prospala a zhubla do týdne 5 kg , se velmi obàvám ( bylo to opravdu strašné), koronaviru a do nyní nevychàzím.Na infekčnim jsem dostala kapačku a táno mě poslali domů. Bylo mi divně další celý týden. Byla jsem přesvědčena, že je to horši průběh salmonely nebo compalobakter. Ale nic mi nenašli. Žiji sama, a je pro mne situace složitá. Zajímalo by mne, zda jsem v rizikové skupině a jeli to pro mne opravdu tak nebezpečné jako např. Vámi zmiňované obézní muže, či jiné rizikové skupiny. Beru různé doplňky- betaglucan, vitamin C, carnosin,, ale ráda bych od vás slyšela názor, doporučení, neboť se možná trápím zbytečně a na místo toho bych mohla raděj pro své zdraví udělat víc. Moc Vám předem děkuji. Věra“

Martina Vašáková: „Dobrý den, pokud máte astma a neberete celkové kortikoidy v tabletách trvale nebo nechodíte často na kapačky s kortikoidy a nemáte nyní na inhalačních lécích dechové obtíže, nemáte vyšší riziko. Důležité je zbytečně se nestresovat, chodit na vycházky, zabavit se věcmi, co máte ráda“

Katka: „Tatínek má vysoký tlak, defibrilátor, CHOPN, pod kontrolou, jinak dobrá kondice, cvičí, jezdí na kole. Je možné/vhodné setkání ve venkovním prostoru samozřejmě s rouškami, s odstupem? Nedovedeme si představit, že se budeme měsíce stýkat jen po telefonu. Děkuji mnohokrát za odpověď.“

Martina Vašáková: „Dobrý den, souhlasím s Vámi, tatínek, i když patří do rizikové skupiny, by asi také uvítal, pokud by Vás viděl osobně. Pokud nebudete mít žádné respirační příznaky nebo teplotu, můžete se s ním setkat. Osobní kontakt je velmi důležitý a citová deprivace a stres z toho vyplývající může napáchat škody i na imunitním systému. Já sama svého tatínka pravidelně navštěvuji“

Andrea Hradecká: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda pacient s prodělanou sarkoidosou, nyní již několik let bez obtíží, patří do rizikové skupiny. Děkuji za odpověď.“

Martina Vašáková: „Dobrý den, sarkoidóza, bez nutnosti léčby celkovými kortikoidy a/nebo jinými léky potlačujícími imunitu není pravděpodobně rizikem pro horší průběh COVID-19. Zatím jsme zde neměli žádného z našich pacientů se sarkoidózou s nemocí COVID-19“

Katka: „Dobrý den, dcerka 12 let, brala léta na astma Seretide (min. dávku), loni pro dobré výsledky spirometrie vysazen, nasazujeme jen při infekcím dých. cest. Je alergička, nyní pylová alergie - rýma, bez kontroly od podzimu, nyní nechceme jet zbytečně do Prahy, kde máme lékařku (z důvodu koronaviru). Máme raději nasadit lék (prevence). Děkuji.“

Martina Vašáková: „Dobrý den, pokud dcerka nemá žádné příznaky astmatu, pak bych se do nasazení Seretide nenutila. Předpokládám, že léky na alergickou rýmu má, pokud ne, lékařka Vám je může poslat e-receptem formou SMS“

Večeřová: „Dobrý večer paní Vašáková, při vší úctě k vám, nepochopila jsem vaší dnešní myšlenku "Jen blbec chodí do práce, která ho nebaví”. Opravdu je vhodné tato moudra pronášet, v této pro mnoho lidí nejisté době, ve veřejnoprávním pořadu? To je v naší, říkáme vyspělé společnosti, něco opravdu špatně. Naštěstí máme po 22 hodině.“

Martina Vašáková: „Dobrý den, omlouvám se, jestli jsem tím někoho (Vás) pobouřila, použila jsem to jako "citát". Pro vysvětlení citátu: práce je nedílnou součástí našeho života, pokud člověk dlouhodobě dělá něco, co jej netěší, nebo přímo trápí, pak může mít z toho psychické i fyzické problémy a snáze onemocní. Pomáhá to, zejména když si ve Vámi citované vyspělé společnosti, v době, kdy většina lidí je někde zavřena a bojí se s rouškou na obličeji, musíte každý den v 5 ráno zdůvodňovat, proč jít opět nasazovat své zdraví a život. Pak si říkáte, ano jsem lékař, tak musím, ale ať je to jak chce, tak svou práci mám rád, tak tam jdu protože chci a těší mě to ( a pak si říkám krátký citát : "jen blbec chodí do práce, která jej netěší" a já nechci být blbcem). Toť pro vysvětlení mého krátkého jadrného citátu.“

Marek: „Děti astmat co máte ráda cukroví druh a sladkosti a jídlo čokoládu máte děti“

Martina Vašáková: „Dobrý den ano mám děti, malé i velké, mám ráda čokoládu a zmrzlinu, dávám si jí občas :-)“

Kateřina: „Dobrý den paní primářko, prosím o radu na koho bych se mohla obrátit. Je mi 43 let a díky přibývajícím potížím jsem se rozhodla začátkem roku skončit s kouřením. Jenže do toho přišel Covid-19 a bojím se jít k lékaři na hlubší vyšetření. Loni v říjnu jsem na vlastní žádost absolvolala u našeho plicního primáře spirometrii a rtg plic s výsledkem "v pořádku", ale cítím se stále hůř a mám silné bolesti zad, které zasahují až do přední části krku. Samozřejmě mne v souvislosti s tím napadají ty nejhorší myšlenky. Ráda bych absolvovala vyšetření plic a současně i krku, abych věděla, na čem jsem. Zároveň však nechci jít ani ke svému praktickému lékaři ani znovu do místní nemocnice, jelikož tam pracují mí rodiče a je to pro mne velkou překážkou. Lze se objednat na vyšetření jinam? Na koho se případně mohu obrátit? Předem děkuji za radu. Samoživitelka a maminka dvou malých dětí“

Martina Vašáková: „Dobrý den, pokud máte obtíže, jděte ke svému lékaři, musí zachovávat tajemství a neříkat to nikomu, ani Vašim rodičům. To, že nyní jedna z infekcí, která nás trápí, je COVID, neznamená, že bychom měli zanedbat ostatní nemoci. jak jsem říkala, mám větší obavy z toho, kolik libí zbytečně zemře na neCOVID diagnózy, jen ze strachu jít k lékaři, nebo z důvodu, že sám lékař má strach a neordinuje a nebo nemocnice většinu provozu vyhradila COVID“

Andrea: „Dobrý den, Trpím chrinickou bronchitidou a genetické vyšetření ukázalo mutaci genu - NBS. Má toto negativní vliv na event. průběh při onemocnění covid? Alergie na laktózu může mít vliv ? Existuje doporučení na podporu imunity při těchto ukazatelích? Moc děkuji“

Martina Vašáková: „Dobrý den, nepíšete, zda kouříte. Kouření, zvláště, máte-li už plicní symtomy(zřejmě máte CHOPN?) rizikem pro COVID je Alergie či intolerance laktózy by vadit neměla“

Mirka Tegiová: „Mám autoimunitní onemocnění štítné žlázy, s normální funkcí, léky neberu, pracuji v MŠ. Patřím do rizikové skupiny, je mi 54 let? Mohu něco dělat pro posílení imunity nebo nezasahovat do imunitního systému? Děkuji“

Martina Vašáková: „Dobrý den, určitě nejste v rizikové skupině. Do imunitního systému nezasahujte, nestresujte se, žijte pokud možno zdravě, jak doba a opatření dovolí“

Stella: „Dobry den, je mi 50, beru leky na tlak konkretne Lozap 50, Oestrogel po celkove hysterektomii a nemam nosni ani krcni mandle, srdecni selest od 3 let bez lecby a BMI 27. Pracovnimu stresu nevyhnu, ale jsem na nej zvykla. Nekourim. Jsem rizikova skupina? Ktery faktor z uvedenych je nejvic rizikovy?“

Martina Vašáková: „Dobrý den, i když máte výše uvedené diagnózy, jste nekuřačka, tak nepatříte do rizikové skupina. Nicméně, poctivé je říci, že ještě zcela nevíme, jaké jsou všechny rizikové faktory, zřejmě zde bude hrát roli i genetika imunitní odpovědi, takže někdy mohou onemocnění i osoby, které jsou zdravé a nejsou staré, záleží zřejmě také na virové náloži“

Jana: „Dobrý den paní doktorko, Je vhodnè užití azytromycinu antibiotik při současné nemoci covid a zánětu průdušek? Děkuji“

Martina Vašáková: „Dobrý den, azithromycin je vhodným antibiotikem na zánět průdušek, dlužno ale poznamenat, že COVID neléčí, jen může modulovat imunitní odpověď na coronavirus“

Lukáš Novák: „Jsem více ohrožen koronavirem, pokud se léčím dlouhodobě se sarkoidozou plic ?“

Martina Vašáková: „Nikoliv, nejsou pro to prozatím žádné důkazy“

ANTI: „Co Covid-19 a kuřáci hašiše?“

Martina Vašáková: „Kouření čehokoliv způsobuje poškození plic a kuřáci obecně mají vyšší náchylnost ke všem plicním infekcím, kromě toho že si ničí plíce a způsobují rozedmu, fibrózu a samozřejmě rakovinu“

Iveta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda když manžel trpí nespecifickým chronickým onemocněním je vždy pravidlem, že kdyby náhodou chytil vir Covidu či chřipky, bude mít toto onemocnění u něho horší či těžký průběh? Manžel je nekuřák a v minulém roce v listopadu mu byl zjištěn po nějaké viroze pravděpodobně (dle rentgenu) oboustranný zápal plic, poté na CT bylo zjištěno jizvení plic s fibrotizací. Dnes je na kortikoidech a nikdo neví, proč se to u něho stalo. Podstoupil bronchoskopii, laváž i biopsii plic a nikdo nepřišel na příčinu. Moc děkuji.“

Martina Vašáková: „Nález Vašeho muže jsem neviděla, má zřejmě nějaké intersticiální plicní onemocní s fibrózou, věřím, že byl přešetřen, zda nemá idiopatickou plicní fibrózu, pak by měl jinou léčbu než kortikoidy. Má vyšší riziko stran své plicní nemoci (může se zhoršit při COVID a exacerbovat) a hlavně stran užívání kortikoidů“

ANTI: „A co COVID-19 a kuřáci, kteří jsou ještě horší než kuřáci tabáku - tedy kuřáci marihuany?“

Martina Vašáková: „Kuřáci marihuany nejsou horší než kuřáci tabáku, tedy alespoň ze strany plicního zdraví. Kouříte-li, musíte si být vědomi, že podstupujete vědomě vysoké riziko plicních infekcí, rakoviny plic, chronické obstrukční plicní nemoci, rozedmy, plicní fibrózy, nádorů ostatních lokalizací.... Zemřete v průměru o 15 let dříve než byste museli“

SK: „Jako předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti apelujete na kuřáky, že právě nyní je vhodný čas cigaretu či doutník odložit - to je jistě správné - tento apel, ale kolik kuřáků vás poslechne?“

Martina Vašáková: „Děkuji za tuto otázku. Ano apelujeme, kouření je velký zabiják, který je bohužel stále společností dosti tolerován. My se snažíme kuřáky poučit, vzdělat a pomoci jim při odvykání. Nyní mají prostor zamyslet se, zda jim za to kouření stojí, zda unesou větší strach z COVID, zamyslet se nad tím, zda chtějí zemřít na rakovinu nebo se udusit při CHOPN. Zpětnou vazbu, kolik našich spoluobčanů výzvu přijalo, zatím nemáme“

SK: „Co alkoholici a Covid-19?“

Martina Vašáková: „Alkohol snižuje imunitní odpověď, krom toho, že způsobuje závažné nemoci jater, mozku, nervové soustavy a metabolismu. Důkazy nejsou, ale předpokládám, že i pro COVID by alkoholismus mohl být vyšším rizikem“

Iveta: „Ještě k tomu mému níže položenému dotazu ohledně onemocnění mého manžela. Ve zprávě z biopsie má v dg. J849 Intersticiální plicní nemoc NS, Resumé Bilaterál. plic. postižení, není IPF, není indikace k antifibrotické th. Bral ze začátku Prednison 2 -1 - 0, nyní 1 ráno a má mít kontrolní vyšetření na průběh. Bohužel nikdo není moc sdílný k tomuto problému. Nemáme se už kde zeptat. Moc Vám děkuji za Vaši radu a pomoc.“

Martina Vašáková: „měli byste dostat alespoň rámcovou odpověď, co Vašemu muži je, jsou samozřejmě situace, kdy se to určit přesně nedá, ale ve většině případů interstitiálních plicních procesů to lze. Předpokládám, že chodí do některého z center intersticiálních plicních procesů, jejich lékaři by měli být dostupní pro dotazy i nyní“

Andrea Hradecká: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda vyléčená sarkoidosa patří mezi růžové faktory. Děkuji“

Martina Vašáková: „Vyléčená sarkoidóza mezi rizikové faktory COVID nepatří“