Smrt císaře a krále Karla IV.

Martin Růžek a Oldřich Kaiser v dramatickém příběhu o posledních dnech života velkého panovníka, od jehož narození uplynulo právě sedm set let (1978). Dále hrají: O. Sklenčka, F. Němec, V. Šmeral, J. Adamíra, J. Kepka, D. Kolářová, V. Ráž a další. Scénář J. Šotola. Kamera A. Navara. Režie E. Němec

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Hra Jiřího Šotoly zobrazuje drama posledních dnů života římského císaře a krále českého Karla IV.. Není to však pouhá historická rekonstrukce; s velkou básnickou nadsázkou vypovídá o životě i lidských a politických postojích našeho nejvýznamnějšího panovníka. Do Prahy v roce 1378 již potřetí přijíždí papežův legát, protože se očekává úmrtí Karla IV. Končí jedna velká a slavná éra českých a evropských dějin. Karel IV., hrdý na to, z jaké bídy povznesl svou milovanou českou zemi ke světovému významu a kráse, trne hrůzou z jejího pokoření po vlastním odchodu…
Titulní roli důstojného a hrdého panovníka s autoritou ztělesnil Martin Růžek, nejistého a nesebevědomého králova syna Václava IV. hrál mladý Oldřich Kaiser.
Tímto dramatickým titulem si připomínáme výročí sedmi set let od narození Karla IV., které připadá na 14. květen letošního roku.

10. května zemřel významný český architekt Miloš Ditrich, který celou svou uměleckou dráhou byl úzce spojen s Československou – resp. Českou televizí.
První jeho dochovanou prací pro ČST byla Janáčkova opera Z mrtvého domu z roku 1959, poslední byla spolupráce s režisérem Jiřím Krejčíkem – Slečna Julie z roku 2005.
Mezi těmito léty je takřka šest set titulů převážně dramatického žánru, na nichž se podílel M. Ditrich jako architekt. Jejich výčet by byl dlouhý, vyjměme tedy alespoň ty tituly, které jsme nedávno na obrazovkách uvedli – Královská hra (1980), Svědkyně (1991), Mamzelle Nitouche (1977), Sen noci svatojánské (1974), Podezření (1970), Poslední královna (1974), nebo ty, které v nejbližší době uvedeme: Medvěd, Tetinka, Dvě z Paříže a řadu dalších.
Jako architekt se Miloš Ditrich podílel i na televizní adaptaci hry J. Šotoly Smrt císaře a krále Karla IV..

Karel IV.
český král, římsko-německý král a římský císař

Karel IV.

* 14. 5. 1316

† 29. 11. 1378


Stopáž64 minut
Rok výroby 1978
 ST 4:3
ŽánrFilm