Viktor Preiss a Josef Vinklář v dramatickém příběhu Oldřicha Daňka, inspirovaném osobností Alexandra Fleminga (1983). Dále hrají: B. Rösner a I. Vyskočil. Kamera P. Polák. Scénář a režie P. Háša

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V předvečer výročí sta let od Sarajevského atentátu, který fakticky předznamenal počátek 1. světové války – 28. 6. 1914 – nabízíme divákům fiktivní příběh dramatika Oldřicha Daňka, který se úzce dotýká válečných obětí.

V době první světové války, během právě probíhající bitvy u Verdunu (1916) předkládá mladý kapitán armádního sboru, bakteriolog Alexander Fleming, hlavnímu generálovi svůj spis, svou práci. Snaží se dokázat, že dezinfekce hlubokých ran zraněným vojákům neprospívá, ale přímo škodí. V té chvíli ještě nikdo netuší, že běh času prokáže jeho pravdu a že se Fleming stane v budoucnu nositelem Nobelovy ceny za jeden z největších objevů moderní medicíny, za objev penicilínu. Ale útržek jedné krátké dávno minulé chvíle souzní s naším časem a oslovuje dnešek vážným a varovným protiválečným poselstvím.

Stopáž53 minut
Rok výroby 1982
 ST 4:3
ŽánrFilm