Koncert z pražské Lucerny pořádaný k jubileu legendární kapely (1983). Účinkují: Olympic, P. Janů, K. Gott, M. Rottrová, P. Bobek, J. Laufer, M. Volek, M. Šimek a další. Uvádí J. Vala. Scénář M. Zapletal a J. Adamec. Kamera A. Kovácz. Režie J. Adamec

Skupinu Olympic založil v roce 1962 s původním názvem Karkulka (Karlínský Kulturní Kabaret) Miloslav Růžek. U příležitosti dvacátého výročí kapely se v roce 1982 konal v pražské Lucerně koncert, na němž mj. zazněly písně Ulice, Dej mi víc své lásky, Bon soir mademoiselle Paris, Jasná zpráva, Osmý den a Slzy tvý mámy.

Původní členové patří mezi zakladatele české rockové hudby, debutové gramofonové album Želva je považováno za jedno z přelomových v dějinách českého bigbítu. Po slabším období, kterým si skupina prošla v první polovině 70. let dvacátého století, nastal další z vrcholů tvorby v podobě gramofonové trilogie Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř. Tu už nahrával baskytarista Milan Broum, který do skupiny vnesl nejen moderní vidění rockové hudby, ale hlavně skvělé instrumentální výkony, o kterých přesvědčil už na svém prvním albu v sestavě Olympicu, kterým byl Marathón (1978).

Později skupina koketovala i s heavy metalem, ale její nejsilnější polohou jsou melodické rockové písně s kvalitními texty a nápaditými aranžemi. Texty dodávali zejména Zdeněk Rytíř a Pavel Vrba (v období 1965–1969 byl téměř výhradním textařem Pavel Chrastina).

Napište nám