Pětice humanitárních pracovníků během jugoslávské občanské války zjišťuje, že první obětí války bývá zdravý rozum.
Režie: Fernando León de Aranoa. Scénář: Fernando León de Aranoa, Diego Farias. Hrají: Benicio Del Toro, Tim Robbins, Olga Kurylenko, Mélanie Thierry a další.
Perfektní den

Portoričan, Francouzka, Američan, Ukrajinka a Bosňan se sejdou kdesi na Balkáně a marně shánějí provaz. To není začátek vtipu, ale denní realita několika humanitárních pracovníků z Přeshraniční pomoci, kteří se ve válkou zdecimované krajině snaží místním zajistit alespoň základní životní potřeby. Věci zdánlivě samozřejmé jako přístup k pitné vodě však v hluku občanské války a nejistých mírových jednání zcela umlkají. Když do poslední nezaminované studny, která zásobuje tři okolní vesnice, někdo potají vhodí mrtvolu, je všem z týmu jasné, že můžou mít brzy na krku epidemii. Zatímco pro Sophie (Mélanie Thierryová) jde o první setkání s mrtvým tělem, Mambrúa (Benicio Del Toro) už něco takového nevytrhne a zcela otrkaný B (Tim Robbins) to bere jako obvykle s humorem. Tlumočník Damir (Fedja Štukan) se snaží být k ruce, ale některé věci jsou zkrátka nepřeložitelné. Pětici pak doplňuje Káťa (Olga Kurylenková), pověřená evaluací a případným ukončením humanitární mise – je přeci příměří. Všichni vědí, že studnu je potřeba vyčistit co nejdříve, ale velení modrých přileb má priority nastavené zcela jinak a lidé z okolí zase dávají od cizáků i mrtvol ruce pryč. Pro delší kus provazu je tak nutné bloudit po horských cestách, vyznat se v protichůdných směrnicích a rozkazech OSN, příležitostně se vyhýbat podminovaným kravám a především při tom neztrácet hlavu. Zkrátka perfektní den.

Španělské válečné drama s mezinárodním obsazením vychází z románu lékařky a spisovatelky Pauly Fariasové, na rozdíl od předlohy je ale děj zasazen do občanské války v Jugoslávii. Ta se rozvíjela postupně, násilné střety propukaly od jara roku 1991 a rozšířily se po celém území federace – zákopy se vedly po hranicích jednotlivých jugoslávských republik i skrze ně, mezi několika etnickými skupinami. Snímek režiséra a scenáristy Fernanda Leóna de Aranoy se odehrává v roce 1995, kdy konflikty v Chorvatsku či Bosně a Hercegovině spěly ke konci.

Režie: Fernando León de Aranoa. Scénář: Fernando León de Aranoa, Diego Farias. Hrají: Benicio Del Toro, Tim Robbins, Olga Kurylenko, Mélanie Thierry a další.

Napište nám