Recitál Jiří Suchý - Jiří Šlitr

Nejznámější písničky divadla Semafor v autorském podání J. Suchého a J. Šlitra (1965). Dále účinkují: V. Kahovcová, J. Bažant, S. Zeman, L. Štaidl, K. Turnovský a další. Scénář J. Suchý a J. Roháč. Kamera S. Milota. Režie J. Roháč, od jehož úmrtí uplynulo 40 let

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Československý divadelní, filmový a televizní režisér Ján Roháč (1932–1980) absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze a již během studií tíhnul k režii estrádních a zábavních pořadů. Zpočátku působil v Divadle estrády a satiry (pozdější Divadlo ABC). Působil i v divadle v Pardubicích, dále pak na několika pražských scénách, např. ve varietním music-hallu Alhambra, v Laterně magice a zejména pak v Divadle Semafor.

Slovo recitál vymyslel údajně klavírní virtuos Ferenc Liszt pro sólové vystoupení. Textař Jiří Suchý v úvodu zdůrazňuje, že ačkoliv je tento pořad věnován dvěma umělcům, vystupovat bude většinou jenom jeden z nich, tedy on sám. Účinkuje totiž v písních, které zhudebnil jeho kolega Jiří Šlitr (1924–1969). Diváci si tak mohou znovu připomenout, jak obrovským hudebním talentem disponoval tento český skladatel, instrumentalista (vynikající klavírista), zpěvák, herec a výtvarník, jehož život se uzavřel předčasně v pouhých 45 letech. Šlitr významně ovlivnil českou populární hudbu; na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén. V roce 1957 jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým. Spolu s Jiřím Suchým pak vytvořil tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a divadlo šedesátých let 20. století a zahájila éru divadel malých scén. Ale nemusíte mít obavy, Jiřího Šlitra také uvidíte v obraze. Účinkovat bude též Vlasta Kahovcová.

Jiří Suchý
hudebník, textař

Jiří Suchý

* 1. 10. 1931


Jiří Šlitr
skladatel, klavírista a zpěvák

Jiří Šlitr

* 15. 2. 1924

† 26. 12. 1969


Ján Roháč
režisér

Ján Roháč

* 18. 6. 1932

† 5. 10. 1980


Stopáž44 minut
Rok výroby 1965
 čb 4:3
ŽánrHudba