Záznam operního představení Jihočeského divadla ze zámku v Českém Krumlově (1989). Účinkují: V. Bobáková, H. Tvrdá, J. Průdek, S. Stolbenko, M. Vranovská a operní orchestr. Libreto G. Bertati, český text R. Vonásek. Dirigent K. Nosek. Divadelní režie M. Fridrich. Kamera M. Kubala. Režie televizního záznamu T. Šimerda

Jak zůstat v očích místní honorace váženým astrologem a přitom výhodně provdat své dvě dcery, to velice trápí dona Petronia. Copak milovanější Kasandra – ta jde ve stopách svého otce a o vdavky se nijak nezajímá, ale co s mladší Klárkou, která nemá ani ponětí o postavení hvězd, jejich vlivu na lidský život a navíc to má za dobrý žert? Jako v každé komické opeře se příhodný mladík naskytne, i když musí za cenu lsti a podvodu – k čemuž mu samozřejmě dopomohou hvězdy – získat od Klárčina otce svatební smlouvu.

Mistr opery buffy – Giovanni Paisiello (1740–1816) obdal Bertatiho libreto jiskřivými a přitažlivými melodiemi, které ve spojení s inscenací v Českokrumlovském zámku, vyvolávají – i díky protagonistům – rozmarný úsměv.

Napište nám