Opera Bedřicha Smetany o rytíři, který neváhá vzdorovat samotnému králi. Dílo o třech dějstvích na libreto Josefa Wenziga.
Dalibor

Příběh o rytíři Daliborovi vychází z historických událostí doby vlády krále Vladislava II. Jagellonského, ovšem do všeobecného povědomí vstoupila spíše romantická pověst o rytíři, který se ve vězení naučil hrát na housle, zpracovaná mnohými kronikáři a spisovateli. Ta se také stala základem libreta Josefa Wenziga přeloženého do češtiny Ervínem Špindlerem. Dalibor je romantickou tragédií, v níž jsou hlavním hybatelem vášně. Nejprve divoká Daliborova touha pomstít smrt milovaného přítele na jedné straně a následně Miladina snaha o pomstu bratra na druhé. Nevraživost vystřídá stejně prudká vzájemná milostná vášeň. Tu však zastaví meče, které proti sobě Dalibor původně poštval.

Premiéra Smetanovy třetí opery se uskutečnila 16. května 1868 v pražském Novoměstském divadle v rámci oslav spojených s položením základního kamene Zlaté kapličky a dirigoval ji sám skladatel. Od svého prvního provedení na jevišti Národního divadla roku 1886 byl Dalibor pravidelně uváděn a dočkal se bezmála jedenácti stovek představení. Jedním z prvních zahraničních nastudování Dalibora byla v roce 1897 vídeňská inscenace ctitele Smetanova díla Gustava Mahlera.

U této inscenace, premiérované v roce 2019, se sešel renomovaný tvůrčí tým: režisér Jiří Nekvasil, scénograf Daniel Dvořák a dirigent Jaroslav Kyzlink. V roli Dalibora účinkuje oceňovaný slovenský tenorista Michal Lehotský, v roli Vladislava, krále českého, sólista Vídeňské opery Adam Plachetka. Další postavy romantické tragédie na jevišti ztvárňují sólisté Národního divadla Dana Burešová, Alžběta Poláčková, Jiří Brückler, Jiří Sulženko, Jaroslav Březina a další za doprovodu Orchestru a Sboru Národního divadla.

Napište nám