Unikátní záznam recitálu charismatické legendy českého protestsongu.
Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Ještě před pár lety to bylo nejen pro českého diváka neznámé vystoupení Karla Kryla. Záznam pořídila v roce 1969 a po téměř padesáti letech ze svého archivu uvolnila veřejnoprávní televizní a rozhlasová společnost NRK.

Více než 22 minut dlouhý počin vznikl v norském Oslo na přelomu června a července během Krylova třítýdenního pobytu ve Skandinávii, kam jej z popudu československých exulantů pozval Norský studentský svaz. Karel Kryl se poté ještě vrátil do Československa, ale v době norské premiéry pořadu 28. října 1969, tedy v den výročí vzniku Československa, už pobýval v mnichovském exilu.

Pětici svých písní, kterými byly Salome, Jeřabiny, Bratříčku, zavírej vrátka, Marat ve vaně a Rakovina, doprovodil tehdy pětadvacetiletý zpěvák a výjimečný básník ilustracemi, jež kreslil ve studiu křídou na tabuli.

Emotivní vystoupení, plné odkazů na okupaci Československa, stálo Karla Kryla hodně sil. K působivé syrovosti a autenticitě celého záznamu přispěla i dojemná epizoda, kdy se při hraní „Bratříčka“ spletl a v angličtině žádal o nový začátek písně.

Celý recitál je unikátní událostí. Vinou cenzorských zásahů na počátku sedmdesátých let minulého století se žádný podobný a takto ucelený záznam z té doby nedochoval.

Napište nám