Dokumentární film o revolučním dění očima tehdejších i současných studentů FAMU pomocí unikátních materiálů líčí pozadí událostí Sametové revoluce i přesah jejích ideálů do současnosti.

Dokumentární film Sametová FAMU je pohledem dnešní generace studentů na události roku 1989. Většina lidí zná pouze události 17. listopadu jako hlavní milník, kterým se vše „obrátilo“. Pravdou ale je, že studenti FAMU a dalších pražských škol se semkli již v průběhu roku, kdy jejich hněv vůči zkamenělému represivnímu režimu vzrůstal. Rok 1989 pro ně začal bouřlivě demonstracemi během Palachova týdne, pokračoval kulturními protesty kavárny AFFA a aktivitami na mezinárodním festivalu CILECT v Karlových Varech. Po událostech na Národní třídě vznikla mezi studenty myšlenka reagovat na policejní represi vysokoškolskou okupační stávkou a informovat veřejnost o událostech v Praze – tedy začít Studentské vysílání, nezávislé zpravodajství, se kterým se jim podařilo posléze dostat do Československé televize, která se tím – jako státní instituce tak trochu neuvěřitelně – připojila ke studentům.

Studenti Jan Rousek a Lea Petříková shromáždili unikátní materiály, vzpomínky pamětníků a dochované archivy Studentského vysílání, oslovili také současné studenty AMU a UMPRUM, aby s nimi reflektovali tehdejší semknutost studentů uměleckých škol, kterou si prý v dnešním světě ani neumějí představit. Vzniklo tím jakési paralelní studentské vysílání, barvitá mnohovrstevnatá koláž přibližující étos doby, který v nás – doufejme – přece jenom pořád dýchá.

Rozhodně dodnes dýchá z řady účinkujících, kterými jsou například Zdeněk Tyc, Ondřej Trojan, Eva Papoušková, Jan Hřebejk, Petr Jarchovský, Petr Kotek, Pavel Dobrovský, Pavel Lagner, Andrea Sedláčková a další.

Napište nám