První část filmové balady o lásce, zostuzení a zoufalství jedné ženy z jedné oravské vesnice během první světové války podle předlohy Milo Urbana (1966). Hrají: E. Vášáryová, M. Huba, Š. Kvietik, V. Strnisková, J. Majerčík, B. Križan a další. Režie Martin Ťapák (Ve slovenském znění)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Rok 1914. Přichází válka a s ní i odchod mužů na frontu. Její dopad a krutost pocítí i jedna zapadlá oravská vesnice Ráztoky, kde po odvodech zbydou pouze starci, mrzáci a ženy – mezi nimi i mladá a krásná Eva Hlavajová (E. Vášáryová). Ta, jako spousta dalších žen, zůstala na všechno sama a může jenom doufat, že se její láska Adam Hlavaj (Š. Kvietik) vrátí domů živý a zdravý. Fyzicky náročná práce bez pomocné ruky ji však čím dál víc ubijí.

Zcela zoufalá přichází prosit místního notáře Okolického (M. Huba), aby zařídil Adamův návrat z války. Ten využívá situace a podlomenou a zoufalou Evu znásilní. Po tomto aktu jí sdělí, že se o navrácení Adama postará, ale nesmí nikdy říct o tom, co se mezi nimi stalo, a ani prozradit otce případného dítěte. Měsíce však plynou, Adam se stále nevrací a Eva mezitím porodí děvčátko. Kromě úmorné práce a starání se o dítě se ale k tomu musí vyrovnávat i s tlakem jejího okolí, které si po narození dítěte na ni začne ukazovat. Eva se tak dostává na hranici svých sil.

Originální názevŽivý bič
Stopáž69 minut
Rok výroby 1966
 P ST HD čb 4:3
ŽánrSeriál