Druhá část filmové balady o lásce, zostuzení a zoufalství jedné ženy z jedné oravské vesnice během první světové války podle předlohy Milo Urbana (1966). Hrají: E. Vášáryová, M. Huba, Š. Kvietik, V. Strnisková, J. Majerčík, B. Križan a další. Režie Martin Ťapák (Ve slovenském znění)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Ve druhé části filmu Živý bič se pozornost od Evy Hlavajové (E. Vašáryová), která se kvůli fyzické i psychické zbědovanosti a společenské zahanbenosti utopila v řece, přesouvá nyní na jejího muže Adama Hlavaje (Š. Kvietik), který byl před několika lety odveden na vojnu.

Ten se nyní rozhodne zběhnout a vrátit se za svou milovanou Evou stůj co stůj. Při svém návratu se však dozvídá o její tragické smrti. Vzhledem k jeho dezerci je pak nucen se ukrývat v horách před vojáky, kteří po něm všude pátrají. Místní obecní slouha Jano Kúrňava jej však udá a je vzápětí dopaden. Jano si ale uvědomí, jakou chybu učinil, a nakonec sám Adamovi pomůže z vězení utéct. Navíc mu prozradí, že Evu zneuctil notář Okolický (M. Huba), jehož dítě Eva porodila. Adam je tak pevně rozhodnut vyřídit si účty s notářem. Situace ve vsi ale zašla tak daleko, že se proti němu, celkové bídě a útlaku vrchnosti hodlají postavit i všichni ostatní. Včetně vracejících se mužů z války…

Originální názevŽivý bič
Stopáž70 minut
Rok výroby 1966
 P ST HD čb 4:3
ŽánrSeriál