Příběh stárnoucí prostitutky očima režisérky Heleny Třeštíkové

Trailer

Trailer

Dokument zachycuje příběh stárnoucí prostitutky. Nikdy není na dně. Anny má tři odrostlé děti, je dvakrát rozvedená a pracuje jako toaletářka. Ve 46 letech se navíc dobrovolně vydává na dráhu pouliční prostitutky – přilepší tak na Vánoce vnoučatům. Časosběrný film Anny zachycuje 16 let životního příběhu svérázné ženy, která vždycky vidí raději nebe nežli dno. Hledá lásku, vzdoruje smůle i nemocem, ale všechny své životní obtíže bere s jadrným humorem a praktickým nadhledem.

Helena Třeštíková začala Anny sledovat v roce 1996 v rámci souhrnného filmu Rozkoš bez rizika o pražských prostitutkách. Po jeho uvedení v České televizi se pak k Anny vrátila a natáčela s ní ještě po dobu dalších deseti let.

„Anny byla zajímavá tím, že to nebyla typická prostitutka. Začala šlapat ve 46 letech, motivovalo ji přilepšení vnoučatům. Mně se líbilo, že se svými výraznými rysy podobá italské herečce Giuliettě Masinové, která ve Felliniho filmu Cabiriiny noci (1957) ztvárnila prostitutku. A tak mně přišlo, že tu máme svým způsobem Cabiriiny noci po česku. Anny byla autentická, nestylizovala se, o profesi pouliční prostitutky mluvila s nadhledem a humorem,“ říká k filmu Helena Třeštíková.

Světovou premiéru měl dokument na podzim 2020 na prestižním festivalu dokumentárních filmů IDFA v Amsterdamu, na konci března 2021 získal Speciální cenu poroty na filmovém festivalu v Sofii. V Amsterdamu i v Sofii měl snímek výborné ohlasy, které naznačují, že režisérka se svou unikátní časosběrnou metodou zaznamenala další silný příběh.

„Film Anny se mě osobně velmi dotkl, když skončil, měl jsem takový ten divný pocit v žaludku, který zažívám u jen málokterých filmů. Je to komplexní film o mnoha věcech, hlavně ale ukazuje život lidí z nižších vrstev, které ignorujeme a jichž je přitom po celém světě stále více. Když na Anny pomyslím, derou se mi do očí slzy, její neuvěřitelná síla a schopnost žít svůj život naplno přes to, z jakého je prostředí a čím si v životě musela projít. Tvůrcům gratuluji!,“ sdělil jménem poroty jeden z porotců Lech Kowalski na sofijském festivalu.

Stopáž66 minut
Rok výroby 2021
 P
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize