Tadeáš Štěrba se svými kolegy – vědci míří do pouště Gobi. Chtějí se na vlastní oči přesvědčit, zda je projekt na zastavení rozšiřování jedné z největších pouští světa reálný. Režie L. Moulis

Ve čtvrtém dílu cyklu se Tadeáš Štěrba vydává do krajinově zcela odlišné oblasti – na jih Mongolska do pouště Gobi. Hlavním cílem výpravy je ověřit realizaci a životaschopnost mongolsko-korejského projektu, který chce zabránit rozšiřování pouště do vnitrozemí Mongolska.

Závažná porucha automobilu ohrozí výpravu hned v počáteční fázi. V poušti pak vědci na pokus o zastavení desertifikace několikrát narazí. Přímo na místě vidí výsledky tohoto experimentu i související jevy, které vše ovlivňují, zejména vrtání studní a pastevectví. Během průzkumné cesty výprava míjí i známá místa Jižní Gobi: soutěsku Jolyn Am nebo Bajandzag – historicky první místo nálezu dinosauřích vajec. Náhodně objeví opuštěnou oázu a rozsáhlé staré pohřebiště s petroglyfy.

Návštěva odlehlých oblastí Gobi inspiruje Tadeáše Štěrbu také k pokusu o ověření existence jedné z největších záhad světové kryptozoologie, kterou je písečný smrtící červ Olgoj Chorchoj.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 P ST AD HD
ŽánrDokument