Když se Bůh smiluje, dopřeje vám rychlou smrt. Americký revizionistický western, vyznamenaný řadou cen (2015). Hrají: K. Russell, P. Wilson, M. Fox, R. Jenkins, L. Simmonsová, D. Arquette, S. Haig a další. Režie Steven Craig Zahler

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Divoký západ, několik maskulinních svérázů, záchranná výprava pro unesenou ženu a divošský kmen troglodytů holdujících kanibalismu. To jsou hlavní ingredience dobrodružné westernové jízdy, představující na proteiny výživný koktejl, který se nevyhýbá násilí a není rozhodně vhodný pro filmové citlivky.

Malé městečko Bright Hope stojí uprostřed divočiny, izolované od jakéhokoliv kontaktu s okolním světem. Ideální místo, které může navzdory zásadovému šerifovi skýtat útočiště banditům olupujícím bezbranné pocestné. To je však vedle toho, s čím se musejí obyvatelé vypořádat nyní, pouze marginální problém. V nedalekém údolí žije totiž divošský kmen, jehož příslušníci unesou manželku jednoho z místních honáků. Na její záchranu vyráží nesourodá skupinka mužů, odhodlaných vysvobodit ji ze spárů divochů za každou cenu. Začíná dobrodružná mise, která tak docela nenaplňuje obvyklé westernové konvence a zavede hrdiny do samotného srdce temnoty.

Snímek Kosti a skalp je režijním debutem S. Craiga Zahlera, který své tvůrčí ambice realizuje na vícero frontách. V hudební sféře působí jako textař a bubeník metalové skupiny Realmbuilder a coby spisovatel napsal řadu populárních románů s westernovými motivy. Ve světě filmu se nejprve pokoušel prosadit jako scenárista. Napsal řadu nerealizovaných scénářů, včetně titulu The Brigands of Rattleborge, o nějž se zajímal Steven Spielberg či Park Chan-wook, oba ale od natáčení nakonec ustoupili. Zahler se proto rozhodl svůj další scénář zrežírovat sám, a i přes minimální rozpočet dokázal film obsadit hvězdnými jmény. Kosti a skalp způsobily pořádný rozruch a díky jejich úspěchu mohl Zahler natočit další dva filmy: Blok 99 (2017) s Vincem Vaughnem v poněkud netradiční roli a nejnověji snímek Na špatné straně (2018) s Melem Gibsonem v hlavní roli.

Kurt Russell
herec

Kurt Russell

* 17. 3. 1951


Originální názevBone Tomahawk
Stopáž128 minut
Rok výroby 2015
 D ST HD *
ŽánrFilm