Něžný revolucionář, hudební lev pařížských salónů a průkopník virtuosní klavírní hry, od jehož narození uplynulo 210 let. Režie Valérie Expositová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Fryderyk Chopin (1810–1849) je v Polsku dodnes národním hrdinou a jeho hudba je hluboce zakořeněna v srdcích všech Poláků, kteří ho nepokrytě zbožňují. Cokoli je spojeno s jeho památkou, je posvátné a v Chopinově muzeu ve varšavském paláci Ostrogských je každý exponát doslova prodchnut dějinami. Od jednoho z Chopinových klavírů, přes odlitek jeho ruky, náramek, který patřil jeho sestře, až po Chopinovy zlaté hodinky, jež dostal od pěvkyně Angeliky Catalaniové, která ho slyšela hrát a improvizovat.

Prvním učitelem hudby polského básníka klavíru byl Čech Vojtěch Živný, jemuž věnoval jednu ze svých prvních klavírních skladeb Polonézu As dur z roku 1821. V době konzervatorních studií poznával polské lidové písně a tance z několika polských regionů. Není proto náhodou, že nejpočetnější skupinu jeho skladeb tvoří kolekce 49 mazurek.

Poprvé koncertoval Chopin veřejně ve Varšavě, když mu bylo osm let, první zahraniční koncerty uskutečnil v Berlíně, Vídni a Praze, kde se seznámil s Václavem Hankou. Roku 1831 se usadil v Paříži, kterou opouštěl jen při koncertních cestách a zdravotních pobytech v lázních, mj. v Karlových Varech a Mariánských Lázních, kde se zasnoubil v létě 1836 s Marií Wodzińskou, svou celoživotní láskou.

Originální názevIn The Footsteps Of Famous Composers / Chopin
Stopáž49 minut
Rok výroby 2017
 P )D( ST 4:3
ŽánrDokument