Heydrich – muž se železným srdcem, jeden z tvůrců a vykonavatelů holocaustu, jehož hrob je zalit lidickou krví. Francouzské koprodukční válečné drama.

Snímek Smrtihlav se od většiny předešlých filmových zpracování s tímto tématem liší. Z výrazné části se totiž zaměřuje také na opačnou stranu barikády na samotného Heydricha. Ten zde není pouhým předmětem atentátu, ale důležitou aktivní postavou. Vedle příběhu Československých parašutistů sleduje film Smrtihlav i Heydrichův život, vzestup a kariéru, kterou ukončil jako jeden z největších prominentů Třetí říše. Nejnovější verze atentátu na Heydricha tak ukazuje nejen hrdinství, ale i nelítostné zlo, proti kterému je namířené. Právě k tomuto pojetí odkazuje český název stejně jako na fakt, že Heydrich byl jedním z inženýrů takzvaného Konečného řešení židovské otázky, předsedal konferenci ve Wannsee.

Reinhard Heydrich, druhý nejvyšší představitel SS, byl mimo jiné i zřizovatel Einsatzgruppen, tedy skupin, které se na okupovaném území „Krvavých zemí“ dopouštěly těch nejhorších zločinů proti lidskosti.

Jak uvádí závěrečný titulek filmu: Heydrich byl nejvyšší nacistický hodnostář, kterého během druhé světové války zabili členové odboje. Sám Hitler svěřil Himmlerovi, že Heydrichova smrt znamená „víc než prohranou bitvu“. Po Praze měl být Heydrich převelen do Francie.

Napište nám