Zdena Herfortová, nositelka Ceny Thálie 1995 za roli Alžběty, v romantickém dramatu Ferdinanda Brucknera o jedné z největších anglických královen. Záznam představení Městského divadla v Brně.
Dále hrají: R. Krátký, P. Gazdík, J. Dvořák, T. Sagher a další. Překlad L. Kundera. Divadelní režie Z. Černín. Režie televizního záznamu R. Tesáček.

Historické drama Alžběta Anglická je nejslavnější dílo spisovatele Ferdinanda Brucknera (1891-1958), které napsal v roce 1930 a od té doby bylo přeloženo do více než dvaceti jazyků. Alžběta Anglická je drama královny, která musí zapřít své ženství - chce-li vládnout, napsal autor o svém dramatu. Strhující příběh vášnivé lásky stárnoucí královny Alžběty k mladému hraběti Essexovi se odehrává na přelomu šestnáctého století a významnou roli v tomto dramatu hraje mocenské soupeření Alžběty a španělského krále Filipa II. Nejde však jenom o boj dvou tehdejších velmocí - Anglie a Španělska, ale především je to příběh královny, která je vedena touhou zanechat po sobě Anglii mocnou, bohatou a spořádanou. Postavu originální a svérázné královny vytvořila v Městském divadle v Brně Zdena Herfortová, která za mimořádný umělecký výkon v titulní roli obdržela v roce 1996 cenu Thálie 95.

Napište nám