Válku lidstva s mimozemšťany můžou rozhodnout jen dětští válečníci. Dokáže mladík Ender vedený ostříleným plukovníkem zachránit planetu před invazí?
Scénář a režie: Gavin Hood. Hrají: Asa Butterfield, Harrison Ford, Ben Kingsley, Hailee Steinfeld a další.
Enderova hra

V blízké budoucnosti přežilo lidstvo ničivou mimozemskou invazi, kterou odrazilo jen s velkými ztrátami na životech. Několik dekád po útoku termiťanů se Země sice zotavila, ale lidé nadále žijí v obavách z nové vesmírné války. Na obranu planety tak vznikla řada nových obranných projektů, které mimo jiné počítají se zapojením nadaných dětí. A nikoliv jako pěšáků v bitvě, nýbrž v roli stratégů a vojevůdců mezinárodní vesmírné flotily. Budoucí velitelé se musí naučit čelit netušeným výzvám a odhadovat bojové chování naprosto cizí formy života. Jedním z takových kandidátů je i sotva náctiletý Ender Wiggin (Asa Butterfield), rekrut výcvikového centra na Zemi. Pokud obstojí v náročných zkouškách, může doufat v povýšení do Bitevní školy, jež obíhá zemskou orbitu. Na kosmické stanici se pak bojové hry mezi dětmi a další válečné simulace stupňují pod vedením plukovníka Graffa (Harrison Ford). Mimo taktické dovednosti je však nutné v Enderovi probudit rozhodnost a tvrdost vůči nepříteli, jinak může celá mise zklamat. Nadějný velitel ale s postupem času pochybuje, zda se má pro záchranu lidského druhu vzdát své vlastní lidskosti jako je soucit či porozumění druhým.

Adaptaci prvního dílu známé sci-fi ságy Orsona Scotta Carda z 80. let natočil v roce 2013 jihoafrický režisér a scenárista Gavin Hood. Plány na zfilmování Enderovy hry ale započaly už v roce 1996, kdy se Card podílel na psaní prvního scénáře a do režijního křesla měl usednout Wolfgang Petersen – z této sestavy ale nakonec sešlo. Hoodova verze se oproti románu více soustředí na výcvik mladého hrdiny a širší okolnosti života na Zemi jako politické zřízení a chod společnosti nechává stranou. Probíhaly i přípravy na pokračování podle druhého románu Mluvčí za mrtvé, projekt byl ale hollywoodským studiem zastaven ještě před natáčením.

Scénář a režie: Gavin Hood. Hrají: Asa Butterfield, Harrison Ford, Ben Kingsley, Hailee Steinfeld a další.

Napište nám