Křišťálový fantom

Dcera komunistického vraha soudce Karla Vaše a syn Heliodora Píky, jedné jeho z nejznámějších obětí, vypovídají v dokumentu Pavla Palečka.

Dokument je volným pokračováním filmu Vrahem z povolání aneb Utrpení soudce Karla Vaše (2014), který získal cenu Trilobit. Objasňuje osud dvou dětí: dcery soudce Karla Vaše, který v době stalinismu nechal oběsit dvě desítky lidí, a syna jeho nejznámější oběti, kterou se stal generál Heliodor Píka. Životy obou protagonistů – Galiny Vašové (67 let) a Milana Píky (95 let) jsou zvláštním způsobem propojené, ačkoliv uskutečnit setkání se dlouho nedařilo. Vzácné rozhovory vznikaly ve vlaku a v autě, kdy Galina jede z Plzně za Milanem do Bratislavy. Chce se mu omluvit za zločiny svého otce.

------------

Režisér Pavel Paleček:

V Utrpení soudce Karla Vaše jsme úmyslně vypustili veškeré informace o Vašově soukromí a jeho osobním životě. Volné pokračování filmu naopak vypráví příběh lidského monstra, které terorizuje své nejbližší od dětství až do své smrti v roce 2013, která pro Galinu představuje vysvobození. Galinu celý život sociopatický ale charismatický otec manipuloval. Její snaha o omluvu za zločiny, které ona sama nespáchala, je součástí jejího úsilí vyrovnat se s faktem, že její otec patří k největším zločincům v moderních dějinách Československa.

Naopak Milan Píka touží po svém otci, kterého v dětství neměl čas poznat, protože otec jako vysoce postavený vojenský diplomat chodil domů především o svátcích, většinou nocoval v kasárnách. Od vypuknutí druhé světové války pak svého otce Milan viděl až v roce 1945. Tehdy se ale stal zástupcem šéfa generálního štábu a na rodinu neměl čas už vůbec: přesto Milan s otcem tráví poslední noc před popravou a slibuje mu, že se nikdy nebude mstít a že očistí jeho jméno. Generál Píka synovi pár hodin před exekucí zároveň sděluje, že celý proces zmanipuloval Karel Vaš. O to těžší je pro Milana přijmout omluvu od dcery Karla Vaše, která se ale narodila až po generálově popravě.

Film nepřímo popisuje dramatické osudy dějin Československa v době totality a způsob, jak se všichni vyrovnáváme s tím, kdo jsou naši rodiče – ať jde o úspěšné nebo odsouzeníhodné lidi, kteří nás milují nebo zanedbávají. Galina Vašová je jediná, kdo se po roce 1989 veřejně omluvil za nelidské zločiny doby stalinismu, což ji ale má část rodiny za zlé, protože o vlastním otci prý mluví neuctivě.

Setkání Galiny a Milana proběhne na třetí pokus a představuje pro oba katarzi: mluví spolu bez trémy jako by se znali od dětství. Oba přožívali stejný život, ale opačně extrapolovaný.“

Napište nám

Související pořady