Z horníka ajťákem. Samotná změna povolání pro hrdinu filmu žádný problém není. Mnohem náročnější je přesvědčovat okolí, že už v ruce nedrží krumpáč, ale počítač.
Režie: Jindřich Andrš.
Nová šichta

Celovečerní časosběrný dokumentární film sleduje propuštěného horníka Tomáše Hisema, který je donucen hledat si novou práci. Rázovitý pětačtyřicátník Tomáš, přesvědčený fanda Baníku, se rozhodne rekvalifikovat na profesi programátora. Na své cestě je konfrontován s dnešním trhem práce a zcela novým prostředím, v němž se musí adaptovat. Vzniká tak humorem prosycené dokudrama, které není jen příběhem Tomáše, ale všech, kteří by v životě chtěli dělat něco jiného, ale mají pocit, že to třeba nejde.

„Nikdo mi nedal šanci ukázat, co umím. Připadám si jako krtek, který byl 25 let zahrabaný pod zemí. Teď se dostal ven na světlo a z něj oslepnul. Začínám se rozkoukávat. Nebylo ani tak těžké, naučit se programovat, jako přesvědčit personalisty na trhu práce, že jsem takové změny schopen,“ říká hlavní aktér filmu Tomáš Hisem.

Intimní a zároveň humorný časosběrný portrét Tomáše Hisema otevírá řadu aktuálních společenských otázek. Stále větší část manuální práce se automatizuje. Důsledkem technologického rozvoje hrozí, že v dalších 10 letech přijdou o práci desítky milionů lidí, protože jejich pozice zaniknou. Co se stane s těmito lidmi? Nechceme vidět pouze chladná statistická čísla, ale ukázat příklad jednoho konkrétního člověka, Tomáše, který se s nepřízní osudu rozhodne poprat. Jeho odvaha a verva, s jakou se pouští do nového života, je cenná v tom, že může inspirovat další. Firmy navíc dnes nechtějí dávat šanci lidem kolem padesátky, myslíme si ale, že mohou být naopak přínosem díky svým životním zkušenostem, ačkoliv mohou být z diametrálně odlišných oborů. Proto bychom chtěli, aby se náš film dostal k co nejvíce lidem.

Napište nám