Host: Petra Bučková – Týden: Marian Palla na výstavě Milana Magniho v Tišnově – Tipy autorů komiksového časopisu Aargh!. Fenomén: Současná běloruská kultura. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Petra Bučková zaujala v posledních době rolí matky ve webovém seriálu #martyisdead oceněném Emmy. Ve stálém angažmá je v Divadle Na zábradlí, kde aktuálně zkouší nové představení Ztracené iluze s režisérem Janem Mikuláškem, se kterým ji pojí divadelní začátky v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, v Národním divadle Brno nebo v Divadle Husa na provázku. Sama o sobě ale říká, že není jen herečka. Dlouhé roky působila také jako zdravotní klaun. Její kolegové ji popisují jako energickou „střelu“, která s velkou vášní ohledává hranice vlastního těla. Díky rolím v televizních detektivkách získala také přezdívku česká „Lara Croft“, nechává se slyšet, že ji zajímají spíše mužské role, a díky mimořádné jazykové vybavenosti účinkuje také v zahraničních produkcích. Petra Bučková bude hostem ArtZóny.

V rubrice Týden zavítáme na jednu z nově otevřených výstav. Do Galerie Josefa Jambora v Tišnově jsme se na výstavu Opus Magni vypravili spolu se speciálním hostem – výtvarníkem a básníkem Marianem Pallou, který se rozhodl položit autorovi výstavy, malíři Milanu Magnim několik otázek. K výstavě vyšel také katalog z pera designera Pavla Coufalíka, který hravě navazuje na Magniho ohledávání tvaru kruhu.

Komiksový fanzin Aargh! slaví 20 let své existence a zároveň byl nedávno oceněn cenou Muriel za přínos domácímu komiksu. Jeho editory a autory Tomáše Prokůpka a Tomáše Kučerovského jsme proto poprosili o jejich osobní nejen komiksové tipy.

Šestice běloruských umělců získala možnost svobodně tvořit na rezidenčním pobytu v České republice díky českým kulturním institucím. Pozvali jsme proto do studia Miroslava Oščatku, ředitele Centra experimentálního divadla, při kterém Ambasáda nezávislé běloruské kultury 17. listopadu symbolicky vznikla, a dramatika a překladatele René Levínského. Současnou nezávislou kulturní scénu v Bělorusku přiblížíme v reportážích skrze rozhovory s rezidenčními umělci: výtvarníky Uladzimirem Hramovičem a Lesjou Pčolkou v Domě umění v Brně, dramatičkami Axanou Hajko a Alenou Ivaňušenkou v Národním divadle v Praze, spisovatelem Sjarhejem Kalendou a básnířkou Nastou Kudasavou, kterým azyl poskytlo České literární centrum při Moravské zemské knihovně. Jaká témata v současném běloruském umění převažují, proč jsou v Bělorusku umělci pronásledováni, zakazováni a vězněni, a dokážeme jim v České republice lépe rozumět i díky podobné historické zkušenosti? Tomu se bude věnovat aktuální fenomén.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD
ŽánrMagazín