Host: Markéta Pilátová – Týden: Čerwuiš Davida Jařaba na Provázku – Filharmonie Brno nahrává desky – Vergessen/Zapomnění ve Vídni. Fenomén: Alfons Mucha v pohybu. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Markéta Pilátová – spisovatelka, novinářka, autorka knih pro děti, překladatelka a hispanistka byla dvakrát nominovaná na Cenu Josefa Škvoreckého a na Magnesii Literu, její knihy vyšly v německém, nizozemském, polském, portugalském či španělském překladu. Ze svých pracovních pobytů v Latinské Americe, kde učila češtinu potomky krajanů, vytěžila příběhy pro své romány Žluté oči vedou domů, Má nejmilejší kniha a S Baťou v džungli. Její poslední román Senzibil (Torst 2020) se odehrává v kraji kolem Velkých Losin, kde se po návratu z Brazílie usadila. píše také verše a knihy pro děti.

Divadelníci pracují, i když nevědí, kdy svou práci ukážou divákům. Hostující David Jařab připravil pro aktuální sezónu Divadla Husa na provázku text Čerwuiš. Čerpá z knihy cestovatele Alberta V. Friče Čerwuiš aneb Z Pacheka do Pacheka oklikou přes střední Evropu. Svým podtitulem Dva světy jedné země uvozuje téma – jak nás proměňují cesty do druhých světů a proč je důležité poznávat jinakost.

Filharmonie Brno začala vydávat na svém vlastním labelu novou edici nahrávek. Otevřela ji oratoriem Lenora Antonína Rejchy, druhou nahrávku jsou Maličkosti a Symfonie č. 1 Antonína Dvořáka. Obě nová alba nahrál orchestr se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem v Besedním domě. „Považuji to za významný počin, protože skladby Antonína Rejchy i Antonína Dvořáka, které hrajeme, jsou obecně téměř neznámé, dokonce i mezi hudebníky v Česku.“

Ve Vídni můžete jít na výstavu! V Künstlerhausu nás zaujal projekt Leny Knilli a Jany Kasalové, který ukazuje čtyři různé umělecké přístupy k tématu zapomnění a vzpomínání.

Výstavou Vergessen/Zapomnění nás provedla kurátorka Českého centra Anežka Jabůrková.

Alfons Mucha – nepominutelná osobnost českého výtvarného světa, spolutvůrce stylu Art nouveau. Ve světě ho obdivovaný, doma přijímaný s rozpaky. Zatímco jeho plakáty jsou předmětem sběratelské vášně a jeho grafiky zdobí nejeden reklamní předmět, jeho zásadní malířské dílo, Slovanská epopej, dodnes polarizuje veřejnost. Nehledě na to, že pořád nevíme, co s ní…. Na příštích pět let bude zapůjčena do Moravského Krumlova a pak bude město Praha opět řešit, jak si poradí s monumentálním darem A. Muchy. Shrneme výsledky studie IPR o hledání místa pro Slovanskou epopej v Praze a pokusíme si zjistit, čím Mucha tak fascinuje a polarizuje.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD
ŽánrMagazín