Host: Martin Janecký – Týden: debutové album 7krát3 „I“, inscenace Národního divadla Bon Appétit!, splitting recenze filmu Krajina ve stínu – Fenomén: renesance analogových syntezátorů, aneb kdy se zvuk stává hudbou

Obsah dílu

Přehrát vše

Martin Janecký začal pracovat se sklem již ve svých třinácti letech ve firmě svého otce. Po sklářské škole v Novém Boru získával zkušenosti například v Jižní Africe, Švédsku, Nizozemsku a především v USA, kde studoval na Pilchuck Glass School. Záhy začal být též vyhledávaným pedagogem a lektorem. Proslul především bravurním ovládnutím technologie tvarování skla zevnitř žhavé baňky, jejíž pomocí vytváří jedinečné skulptury. Martin Janecký je dnes považován za jednoho z nejlepších sklářských sochařů na světě. Svá díla vystavuje v galeriích a muzeích po celém světě. A přes tento světový úspěch a renomé se rozhodl vrátit zpátky do Česka a svému umění se věnovat v samotném srdci Prahy, na Kampě. V prostorách bývalé trafostanice tam právě otevírá svou vlastní sklárnu.V rubrice týden představí renomovaný hudebník Ondřej Pivec debutové album Štěpána Hebíka, který vystupuje pod hravým pseudonymem 7krát3. Zdá se, že jeho prvotina nazvaná prostě „I“ aspiruje na jednu z událostí letošní sezony. Navštívíme také divadelní představení Bon Appétit!, které právě uvádí Národní divadlo a ve splitting recenzi se tentokrát objeví nový film Bohdana Slámy Krajina ve stínu.

Analogové syntezátory a krabičky všeho druhu, které vypadají jako by je sestrojili v kroužku mladých elektrotechniků, se stávají trendem doby nejen mezi profesionálními skladateli a producenty, ale i mezi početnou skupinou nadšenců, kteří objevují jejich možnosti. Jedná se – ve spojení s možnostmi počítačové produkce zvuku – o opravdu nový hudební trend, nebo pouhou renesanci zvukové syntézy, se kterou se poprvé začalo experimentovat už před desítkami let? Jsou tzv. „krabičky“ skutečnými nástroji, nebo spíš hračkami pro nadšence? O tom budeme ve Fenoménu diskutovat s producentkou, dýdžejkou a hudební publicistkou Marií Čtveráčkovou a hudebním skladatelem a pedagogem Michalem Ratajem.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD
ŽánrMagazín