Host: Petr Forman – Týden: Divadelní inscenace Nesnesitelná tekutost bytí, výstava Petra Písaříka Space Maker v Galerii Rudolfinum, hudebně – taneční představení The Watcher – Fenomén: realistická malba v kontextu současného výtvarného umění a uměleckého vzdělávání. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Petr Forman jako jeden z hlavních aktérů nového dokumentu King Skate o historii skateboardingu v bývalém Československu. Herec, režisér a principál Divadla bratří Formanů je jedním z prvních skejťáků a zakladatelů punkrocku u nás. Od poloviny září se na pražskou Náplavku vrací s představením Deadtown. O jeho kočovném životě, divadelní všestrannosti, ohlédnutích do minulosti i plánech do budoucna s ním budeme hovořit v rubrice Host.

V rubrice Týden nabídneme recenzi premiéry netradiční jevištní inscenace Nesnesitelná tekutost bytí, která se odehrála 30. srpna v multifunkčním prostoru Jatka 78, s výtvarníkem Michalem Cimalou navštívíme výstavu Space Maker Petra Písaříka v Galerii Rudolfinum a přineseme také reportáž o pozoruhodném hudebně tanečním projektu The Watcher taneční skupiny 420 People a kapely Plees the Trees.

Je realismus v malbě překonaným prostředkem? Jakoby tento trend naznačovaly výsledky Ceny Kritiky nebo Ceny Jindřicha Chlupeckého (kde v posledních letech vyhrávají zejména konceptuální a abstraktní tvůrci). Od realistické malby se zřejmě vzdaluje i Akademie výtvarných umění v Praze, která nenominovala do vedení ani jednoho ze tří ateliérů malby klasického realistu. Je to výsledek přirozeného vývoje v oblasti výtvarného umění a vysokého uměleckého školství nebo rezignace na někdejší tradici AVU? O těchto otázkách budeme ve Fenoménu diskutovat s rektorem AVU Tomášem Vaňkem a galeristou Petrem Hájkem.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrMagazín