Domácí lékař

Čaj při horečce a nachlazení

Typickými bylinkami pro takový čaj byly odjakživa léčivky podporující pocení, nejlépe s močopudnými účinky. Vypocení, jak víme, vede ke snížení horečky. Které bylinky se tedy hodí do takové čajové směsi?

Bez černý

Patří mezi nejznámějších české léčivky. Je to vlastně léčivý keř a používají se jak květy, tak plody bezu. Pro náš čaj použijeme sušený květ. Čaj z bezového květu podporuje pocení a má močopudné účinky. Působí také příznivě na cévy.

Lípa malolistá

Neboli srdčitá je nejen naším národním stromem, ale její květy jsou skvělým prostředkem při nachlazení. Lipový květ, stejně jako bezový, podporuje pocení a má také příznivé účinky pro naši psychiku.

Tužebník jilmový

Je asi 150 cm vysoká trvalka, kterou najdete v rozsáhlejších porostech na vlhkých loukách, březích potoků nebo prameništích. Má tedy ráda vlhko. Sbírá se květ i nať. Tužebník snižuje teplotu a má potopudné a močopudné účinky. To znamená, že i on tělo pročišťuje.

Mateřídouška tymián

Má v naší čajové směsi jinou úlohu. Tato bylinka působí jako přírodní antibiotikum. Dá se říci, že desinfikuje a čistí naše sliznice. Díky vysokému obsahu minerálů a dalších prospěšných látek mateřídoušku také odnepaměti využívaly maminky pro rekonvalescenci dětí zesláblých delší nemocí. Tato relativně silná bylina se ale nedoporučuje používat dlouhodobě a rozhodně by se jí měly vyhnout těhotné a kojící ženy.