Dokument představuje několik cizinců s různým vztahem k České republice. Skrze šest propojených portrétů se snaží nabourávat zažité představy o lidech, kteří k nám přicházejí žádat o azyl. Příběhy i motivace jsou různé, ale zaručeně jiné, než je běžně ve zprávách k vidění.
Režie: Saša Dlouhý. Účinkují: Vladimír Špitaljov, Lilija Špitaljova, Marina Špitaljova, Olalekan Olufemi Akintola a další.

Film vzniklý v koprodukci produkční společnosti freeSaM a České televize představuje několik cizinců s různým vztahem k České republice. Dokumentarista Saša Dlouhý sledoval po dobu několika let šest uprchlických příběhů, které se v určitém momentě protnuly právě v České republice. Jeho film Bohu žel tak na osudech konkrétních lidí mapuje český přístup k migrační krizi. Jaký je rozdíl, když za imigračním úředníkem přijde Nigerijec, Syřan nebo Rus?

„Dokument jsem zamýšlel jako sondu do života cizinců v současném Česku. Ačkoliv jsem se v něm snažil vyhnout všem aktuálně známým politikům parazitujícím na lidském strachu, film přesto zahrnuje i politickou rovinu,“ říká režisér a kameraman Saša Dlouhý a dodává: „Téma se mě dotýká i jako občana státu, ze kterého lidé v historii spíše utíkali a hledali útočiště jinde ve světě. Teď na to ale zapomínáme.“

Příběhy hlavních aktérů jsou rozmanité: Vladimír musel z politických důvodů opustit Rusko; Olalekan se v Nigérii nechtěně zapletl s teroristickou organizací; stavební inženýr George nemohl zůstat v centru Islámského státu v Sýrii; Gruzínec Zurab, fyzik a akademik, uniká nespravedlivému soudu. Jedno mají společné – nikdo si svůj osud nevybral dobrovolně. Ne všichni z nich touží po Česku, ale Česko pro ně představuje záchranu; někdy přechodnou, jindy definitivní stanici.

Napište nám