MUDr. Zdeněk Susa a Matěj Ruppert hledají souvislosti – skutečné či pravděpodobné – piva a významných osobností nejen českých dějin a kultury. Režie P. Krejčí

Pořad bylo možné přehrát do 26. 9. 2019
Video není k dispozici

Navštívíme pivovary v Nymburku a v Kostelci nad Černými lesy, tam si prohlédneme i pivovarnické muzeum. Prohlédneme si tradiční sladovnu nymburského pivovaru, zvláště se soustředíme na práci na sladovnickém humně a na půdní hospodářství.

Vzpomeneme na Elišku Přemyslovnu, která se v Nymburku ukryla v době nepokojů v zemi před svatbou s Janem Lucemburským. Prohlédneme si archeologický objev – historickou sladovnu ze 16. století, která byla i s pivovarem zničena za třicetileté války.

Soustředíme se na Bohumila Hrabala, pokloníme se jeho pamětní desce a podíváme se na dům Dr. Brzoráda, kterého známe z Postřižin pod jménem Dr. Gruntorád. Tento nymburský vlastenec byl nejen předsedou správní rady pivovaru, ale i ctitelem princezny Elišky; na jeho domě najdeme rozměrný reliéf příjezdu princezny, kterou vítají nymburští.

V lužních lesích protékaných rameny Labe najdeme tvrziště vodní tvrze Kří, která dala jméno lesu Kersko, a navštívíme Hrabalovu Hájenku i hřbitov, kde je Bohumil Hrabal i s celou rodinou pohřben.

Promluvíme si o pitném režimu, o žízni i o pitelnosti piva, kterou je možno zkoumat a měřit nejen u lidí, ale na příklad i u laboratorních potkanů.


Osobnosti

Eliška Přemyslovna

Po zavraždění posledního Přemyslovce Václava III. se Eliška Přemyslovna ukryla za nymburskými hradbami. Bylo jí 18 let. Kronikář píše, že to byla půvabná, urostlá dívka snědé pleti s dlouhými tmavými vlasy. Byla zralá na vdávání. » Více


Slovníček

Ve sladovně I

Od ječmene ke sladu je dlouhá, pečlivě dodržovaná cesta. Sladovna je místem, kde ječmen mění se v slad klíčením. » Číst více


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrDokument