Kiruna – překrásný nový svět

Pokud bychom mohli vybudovat novou společnost zcela od začátku, jak by vypadala? Režie Greta Stocklassa

Bezmála apokalyptický obraz oblasti doslova pohlcované těžebním průmyslem ukazuje dokument pozorující švédské hornické město Kiruna položené daleko za polárním kruhem, jehož část se propadá kvůli těžbě v nedalekém dole na železnou rudu. Vedení důlní společnosti se rozhodlo nezastavit výnosnou těžbu a přesunout město i jeho občany o 3 kilometry na východ. Nová Kiruna nabídne progresivnější, ještě lepší společnost pro budoucnost. Lze ale vůbec naplánovat ideální svět?

Režisérka z natáčení ve městě za polárním kruhem i přímo v důlním prostředí vytěžila uhrančivé filmové obrazy a na příkladu tří protagonistů, nyní žijících ve zvláštním mezičase, nápaditě otevírá témata přesidlování, tradice a vztahu k určitému místu. Sledujeme učitele Tima, místního aktivistu a odpůrce přesunu, sámskou teenagerku Maju, která objevuje původ své rodiny a vlastní kulturní dědictví, ale také Abdalrahmana, teenagera z Jemenu, který do města přišel jako uprchlík a pomalu přichází na to, že stát se Švédem vyžaduje víc než jen získat papír.

Tyto zdánlivě velmi odlišné postavy si kladou stejné otázky, zatímco si město hledá svoje místo. Film Kiruna – překrásný nový svět je portrétem utopického a dystopického města i pregnantní reflexí dnešní společnosti.

Stopáž87 minut
Rok výroby 2020
 P
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize