Příběh obyvatel švédského města, kteří se kvůli rozšíření důlní těžby rozhodli svoje domovy přesunout o kus dál a začít znovu a lépe.
Režie a scénář: Greta Stocklassa.
Kiruna – překrásný nový svět

Švédské těžařské město Kiruna bylo založeno daleko za polárním kruhem na obřím ložisku železné rudy, a právě těžbou oceli po dlouhá léta přinášelo švédské vládě významný příjem. V důsledku těžby se však země pod městem začala propadat a městu samotnému hrozilo zhroucení. Za účelem zachování tohoto průmyslu se městská rada společně s příslušnou důlní společností rozhodla přesunout město a jeho občany o 3 kilometry dál na východ. K potenciální katastrofě město přistoupilo jako k výzvě a nové příležitosti. Nová Kiruna bude usilovat o ještě progresivnější, pokročilejší a lepší společnost. Ale je vůbec možné naplánovat si ideální svět?

Na festivalech oceňovaný dokument režisérky Grety Stocklassy sleduje, jak na pozadí pohybujícího se města bojují obyvatelé Nové Kiruny své vlastní bitvy. Sledujeme učitele Tima, místního aktivistu bojujícího proti přesunu města, dospívající sámskou dívku Maju, která objevuje své kořeny a kulturní dědictví, stejně jako Abdalrahmana, dospívajícího chlapce z Jemenu, který přišel do města jako uprchlík a pomalu si uvědomuje, že potřebuje víc než jen razítko, aby se stal Švédem. Zdánlivě velmi odlišné postavy čelí stejným otázkám jako město ve kterém žijí - všichni hledají své místo v budoucnosti. Vizuálně působivý film Kiruna je portrétem utopického a dystopického města, stejně jako tvrdá reflexe dnešní společnosti.

Napište nám