Naši dokumentaristé našli na dobrodružné cestě po Jižní Americe nové a zajímavé skutečnosti o životě známého cestovatele A. V. Friče (2006). Připravili K. Broulová Šimková a V. Šimek

V dalším díle projektu České stopy se zaměříme na osobnost Alberta Vojtěcha Friče, cestovatele, svérázného etnografa a botanika, na něhož však také česká společnost nespravedlivě zapomíná. A. V. Fričovi jsme se již věnovali v jednom z dílů Českých stop v rostlinné říši Latinské Ameriky, avšak v omezené časové dotaci pouhých 18 minut nebylo možné celý jeho nesmírně zajímavý a dobrodružný život obsáhnout.

A. V. Frič prožil mnoho let mezi jihoamerickými Indiány, zejména v oblasti Mato Grossa a Gran Chaca. Mezi tehdejšími cestovateli vynikal humánním přístupem k domorodcům, pochopením jejich mentality a uměním komunikovat s nimi. Shromáždil bohatý sociologický a etnolingvistický materiál, zaznamenal a objasnil mytologie mnohých kmenů, nahlédl do tajů šamanské medicíny, získal pro světová muzea tisíce etnografických předmětů a věnoval se intenzivně etnologickým studiím. Publikoval v několika jazycích odborné statě, ale především populárně naučné články a povídky, určené široké čtenářské veřejnosti, dětem a mládeži. Jako uznávaný botanik – kaktusář se třikrát vypravil za kaktusy do Mexika a horských oblastí Jižní Ameriky. Popsal desítky nově nalezených druhů, přivezl tisíce semen a rostlin, vytvořil nové druhy roubováním, křížením a ozařováním.

Od smrti tohoto odvážného dobrodruha a svérázného myslitele uplynulo v loňském roce šedesát let. Přesto dosud nevznikl žádný dokumentární film, který by se tak významné činnosti Alberta Vojtěch Friče podrobně věnoval. „Pátrat“ po jeho stopách budeme nejen v Čechách, ale také v Paraguayi u Indiánů Čamakoko, Brazílii mezi Indiány Kaďuveji a Mexiku. Na tomto projektu spolupracujeme s Y. Fričovou (o životní osud dědečka svého manžela se zajímá už bezmála 30 let) a etnologem a cestovatelem Dr. Miloslavem Stinglem.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3
ŽánrDokument