Životní příběh známé moderátorky připomíná napínavý román (2007). Připravili: R. Bartůňková, M. Schinabek, J. Chod a P. Jančárek

Vztahy s rodiči, nedořešené a komplikované, jsou součástí 13. komnaty mnohých z nás. Žijeme si svůj dospělý život s vlastní rodinou, jsme spokojení a šťastní, ale i tak přicházejí chvíle, kdy staré křivdy, bolest či zklamání zasahují do našeho života víc, než bychom čekali. Vše bývá o to palčivější, ztratíme-li možnost vše napravit třeba jen cestou nejjednodušší – možností promluvit si.

Právě tento pocit tvoří asi nejdůležitější část 13. komnaty Ester Janečkové.

Je dcerou známé disidentky, chartistky Marie Rút Křížkové a legendárního divadelníka Oty Ornesta. Se dvěma staršími sestrami vyrůstaly samy s matkou, která se odhodlala aktivně postavit komunistickému režimu. Znamenalo to, že Ester žila jinak než ostatní děti, v soustavném tlaku a strachu, často v noci vyděšeně čekala, až se maminka vrátí z výslechu.

To vše tvoří jedno ze zákoutí Esteřiny 13. komnaty. Druhou a pro Ester, zdá se, podstatnou rovinou je její vztah s otcem. Ač Ota Ornest s její matkou nikdy nežil, projevoval o Ester do jejích pěti let jakýsi zájem. Pak ho ale komunisté v roce 1977 uvěznili a ve vězení po roce a půl zlomili.

Komplikované vztahy Ornestovy rodiny k vyjasnění a jakémusi urovnání příliš nepřispěly. Proto vztah k otci zůstává Esteřinou 13. komnatou.

Průvodkyní příběhem Ester Janečkové je novinářka Rebeka Bartůňková.

Ester Janečková
moderátorka

Ester Janečková

* 15. 12. 1972


Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 ST AD 4:3
ŽánrDokument