Za zrcadlem

Byliny a bylináři

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 8  
Sdílet
| Poslat odkaz

Proč i člověka moderní doby přitahují věci tajemné, mnohdy iracionální, věci mezi nebem a zemí? Kde se bere zájem o astrologii, tarot, šamanské rituály či exotické léčebné metody? Moderuje T. Hanák. Připravili: I. Toušlová, N. Slavíková, M. Čech a K. Vondrová

Fytoterapií neboli léčbou preparáty z bylin se lidstvo zabývá již od nepaměti a za tu dobu nashromáždili různí bylináři, babky kořenářky či ranhojiči obrovské množství zkušeností, z nichž některé jsou platné dodnes. Za historií a vývojem farmacie se Tomáš Hanák vydá do Kuksu za zakladatelem farmaceutického muzea doc. RNDr. PhMr. Václavem Ruskem. Pak zavítá za dvěma známými bylináři a léčiteli, panem Bohumilem Juklem a Pavlem Váňou.

Podle Bohumila Jukla je zřejmá podoba byliny a onemocnění, na které bylina působí. Takže např. stonek pampelišky je hořký a je podobný trubici močového ústrojí, a proto léčí cukr v moči. Obdobné podobnosti a souvislosti jsou podle Bohumila Jukla ukryty i mezi dalšími bylinami a lidskými orgány.

Na pole bylin se T. Hanák vydá za Pavlem Váňou, který má znalosti cca 600 druhů léčivek a ve své praxi pracuje až se šedesáti léčivými druhy.

Prof. RNDr. Luděk Jahodář, PhD., vedoucí katedry farmakologie a ekologie z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové UK našemu moderátorovi potvrdí, že z historie bylin se dá stále čerpat, moderní výzkumy se využitím bylin stále zabývají a metody farmacie se zdokonalují. Přesto varuje před častým omylem, že užívání bylin, jakožto přírodních léků, je vždy neškodné. Některé byliny jsou naopak velmi účinné a k jejich užívání je třeba znát jejich působení velmi dobře. Také varuje před vedlejšími účinky bylin a jejich kontraindikací s jinými nemocemi.

Bylinář Pavel Váňa připraví Tomášovi Hanákovi chutnou svačinku se lněným semínkem a nápojem s vrbkou úzkolistou a keltskou růží, na kterou pozve i diváky.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Michaela 14. 7. 2011 11:56

  Šamani-návrat ke kořenům

  Moc krásný a zajímavý díl.Něco o tom vím,absolvovala jsem různé podobné workshopy a byla jsem nadšená,pr…

 • Terez 1. 5. 2011 08:47

  Přehrávač

  Tohle je ten nejhorší přehrávač na světě, když se to neumí stoplé ani načítat a většinou se mi t…

 • petr 9. 1. 2011 12:21

  prazdno

  tenhle porad je plnej pozeru prazdejch

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu