Dokumentární průřez tvorbou malíře, hudebníka, skladatele a scenáristy Martina Němce při příležitosti oslav jeho 60. narozenin očima režiséra Petra Slavíka

Martin Němec vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu a malířství na Akademii výtvarných umění. V roce 1982 založil spolu Janem Saharou Hedlem skupinu Precedens, ve které hrál na klávesy a stal se její vůdčí osobností. S tou nahrál řadu alb svých písní zejména s Bárou Basikovou (Doba ledová, Věž z písku atd.), nahrával a vystupoval i s mnoha dalšími interprety (Responsio Mortifera, La, la, la atd.). Od roku 2002 je též kapelníkem a výhradním autorem skupiny Lili Marlene (Tango desolato, Vrány a Havrani). S oběma kapelami aktivně vystupuje. Mimo jiné složil hudbu k divadelním představením režiséra Ctibora Turby Archa bláznů a Giro di vita, k řadě filmů (Perníková věž, T.M.A., Don Gio, Hazard, Únos domů, Tom Paleček atd.), k baletu Periférie a k televizním znělkám pro cykly Oko, Gen, Genus, V.I.P. Je autorem povídkových sbírek Stodola a Vana s výhledem. Podle jeho scénářů byly natočeny filmy Perníková věž (režie Milan Šteindler) a T.M.A. (režie Juraj Herz).

Po celý život se vrací k původní profesi malíře – v posledních letech intenzivně. Dokument zachycuje Martina Němce během příprav retrospektivní výstavy k jeho šedesátinám.

Napište nám