František Lízna, jezuita a signatář Charty 77, který byl za svůj odpor k totalitnímu režimu 5x vězněn, dokázal přežít kriminál i smrtelnou nemoc a prošel v několika poutích pěšky od Černého moře až k Antlantiku, zemřel ve čtvrtek ve věku 79 let. Za svou celoživotní duchovní službu a statečný odpor k režimu byl oceněn Řádem Tomáše Garrigua Masaryka a cenou Paměti národa. Portrét z roku 2008 uvádíme jako vzpomínku a k uctění jeho památky. Režie M. Strouhal

Na první velkou pouť se páter František Lízna vydal v roce 1985, kdy ze Svaté hory u Příbrami došel pěšky na Hostýn. Rok poté, kdy došel na svatý Hostýn od západu, dorazil tam také z vrcholu Kremenec na východní hranici republiky. K putování napříč totalitním Československem se rozhodl už ve vězení na Borech. Kněz bez státního souhlasu, signatář Charty 77 a spoluvězeň Václava Havla tam velkou část trestu za odpor proti režimu strávil na samotce. Tam poprvé jasně zatoužil kráčet krajinou, zbavit se tím nesvobody a přiblížit se Bohu. Letos v létě vyrazil na cestu znovu. Z Kremence, odkud kdysi zamířil na Hostýn, se tentokrát vydal do Sevastopolu na Krymu a začátkem srpna tam skutečně došel.

Dokument uvádíme jako vzpomínku na výraznou duchovní osobnost Františka Líznu, který zemřel ve čtvrtek 4. března ve věku 79 let na následky nemoci covid-19.

* 11. 7. 1941

† 4. 3. 2021


Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 ST