Ten opravdový boj čeká vojáka leckdy až po návratu domů z válečného pole. Dánské drama od scenáristy cenami ověnčených filmů Hon a Únos.

Vojenský důstojník Claus (Pilou Asbak) je se svou jednotkou na zahraniční misi, zatímco jeho žena Maria (Tuva Novotny) se doma snaží vypořádat s každodenními starostmi a péčí o tři děti. Během rutinní obhlídky se jednotka dostane pod těžkou křížovou palbu a Claus je v krizové situaci donucen učinit rozhodnutí, které vyústí v odvolání z mise a obvinění z válečného zločinu. Nekompromisní soudní dohra však zdaleka není tak tíživá jako morální dilema, které Clause nutí volit mezi osobní ctí a zájmy vlastní rodiny. Mistr tichého napětí Tobias Lindholm představuje po filmech Hon nebo Únos další působivé drama, které si hned po premiérovém uvedení na festivalu v Benátkách vysloužilo mimořádné ovace, korunované nominací na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Jméno Tobiase Lindholma se objevuje ve spojitosti s nejvýznamnějšími dánskými filmy a televizními pořady. V roce 2007 absolvoval Dánskou národní filmovou školu a již v roce 2010 uvedl do kin svůj scenáristický i režijní debut, vězeňské drama R. Ve stejnou dobu také pracoval ve scenáristickém týmu věhlasného seriálu Vláda. Filmem Submarino (2010) zahájil plodnou spolupráci s režisérem Thomasem Vinterbergem, ze které vzešlo také na Oscara nominované drama Hon (2012), které získalo desítky cen včetně Evropské filmové ceny za nejlepší film a tří vavřínů na prestižním festivalu v Cannes. Svou vlastní režijní filmografii rozšířil v roce 2012 o drama Únos a následně o Boj. Do hlavních rolí všech svých celovečerních filmů vždy obsadil špičkového dánského herce Piloua Asbaka. V roce 2012 byl Lindholm zařazen na seznam Nejslibnějších mladých režisérů, který sestavuje časopis Variety, a v nadcházejících byl spojovaný s různými plánovanými hollywoodskými projekty. Jeho prvním zámořským angažmá se stalo režírování dvou epizod seriálu Mindhunter, na kterém pracoval také David Fincher.

Napište nám