Jakou roli hrál muž jménem Dominik a co všechno se odehrávalo na bitevním poli? I po 400 letech je stále co objevovat. Dokument P. Jurdy nabízí zcela nový pohled na zákulisí a průběh slavné bitvy na Bílé hoře.

Dokumentární film s hranými prvky o nových objevech současných historiků, s podtitulem detektivní rekonstrukce příběhu z jednoho obrazu, nabízí moderní pohled na okolnosti bitvy na Bílé hoře.

Poprvé se tak český divák dozvídá o karmelitánovi Dominikovi, významném duchovním představiteli své doby, který zastupoval v bitvě papeže. Dominik se pohyboval na samotném bitevním poli a skrze jeho postavu se divák dostane do situací, které bitvě předcházely. Film se soustřeďuje na podrobný rozbor vojenského rozložení sil, terénu a složení vojska, jehož vojáci často nemluvili stejným jazykem, což poznamenalo průběh bitvy. Dozvíme se o situaci vojáků, oslabených hladem a cholerou, kteří zjevně doufali, že k bitvě nedojde.

Projekt vychází z moderního pojetí, které lidem přibližuje dávné doby pomocí ukázek všednodennosti tehdejších lidí. Namísto suchého výčtu dat a jmen se tak historické události stávají napínavým vyprávěním o lidech, jako jsme my, do nichž se každý dokáže vžít a prožívat s nimi jejich rozhodnutí, slávu i prohru. Jde o nový pohled na historii, který uvádí na pravou míru národní mýty a namísto kolektivní národní sebelítosti nabízí svěží vhled do světa našich předků.

Napište nám