Dokumentární film režiséra Romana Vávry o osudu malíře Alfonse Muchy.

Dokumentární film režiséra Romana Vávry o osudu Alfonse Muchy, geniálního kreslíře a selfmademana, jehož sláva se zrodila takřka přes noc. Jeho plakáty, užité umění a obrazy se staly světoznámé. Přesto neváhal opustit Paříž na vrcholu svého úspěchu, aby uskutečnil svůj umělecký sen – monumentální dílo pro svůj národ.

Umělecký odkaz Alfonse Muchy má dvě tváře – tu celosvětově zpopularizovanou v podobě plakátů a jeho dekorativních prací z oblasti užitého umění, a druhou, známou nám v ČR, v podobě bolavého sporu o osud Slovanské epopeje. Příběh Alfonse Muchy vypráví syn Jiří, který zpracovává jeho paměti a psaním se vyrovnává s odkazem svého otce. Jiří Mucha se pohybuje v prostorách starobylého bytu na Hradčanském náměstí, který je plný odkazů na Alfonse Muchu. Archivní dokumenty, mezi kterými je i několik dosud nikdy nepublikovaných, je korespondence a Muchovy nevydané paměti, které sepsal ve 30. letech minulého století.

Realizace doku-drama je možná díky spolupráci s Nadací Alfonse Muchy a dalšími filmovými archivy po celém světě. Odborné zázemí filmu tvoří přední světoví odborníci na Muchovu tvorbu. Natáčelo se na jaře a v létě 2019 v České republice (například v bytě na Hradčanském náměstí v Praze, kde dlouhá léta žil Alfonsův syn Jiří Mucha), v Paříži, Japonsku a v USA.

Napište nám