Poznávačka

Poznáváte barokní perly z neobvyklých úhlů pohledu?

Připravili jsme pro Vás několik videoukázek, které budou na stránce v průběhu vysílání pořadu postupně přibývat. Jsou na nich zachyceny významné i méně známé barokní stavby. Poznáte, co na záběrech je?

Zámek a přilehlý kostel

Poznáte slavný zámek?

Zámek a přilehlý kostel

Zámek a přilehlý kostel

Nápověda

Možná na první pohled nepoznáte ani město ani samotný zámek. Ale když Vám prozradíme, že stojí téměř na okraji obří jámy uhelného dolu a že na něm své paměti sepsal nejslavnější svůdník historie (a také špion), tak už možná začnete tušit. Ano, právě tady dožil své roky Giacomo Casanova.

Řešení

Zámek Duchcov a přilehlý kostel Zvěstování Panny Marie

Impozantní dílo J. B. Matheye pomalu získává zpátky svůj lesk. Spolu s kostelem vytváří zajímavou kompozici, kterou doplňují pohledy na nedaleké vrcholy Českého Středohoří a Krušných hor.

Klášter

Poznáte jeden z nejkrásnějších klášterů u nás?

Klášter

Klášter

Nápověda

Benediktinský klášter na hranicích východních Čech s Polskem stojí za rozmachem celého kraje, kterému se ještě v 19. století říkalo „český Manchester“.

Řešení

Klášter Broumov

Broumovský klášter barokně přestavěl slavný architekt K. I. Dientzenhofer a vytvořil tak monumentální dílo, jehož vnější fasáda udivuje svojí propracovaností. V posledních letech prošel nákladnou celkovou rekonstrukcí. Na záběru můžete vidět srovnání stavu před zahájením opravy a po ní.

Malebný zámek

Který malebný barokní komplex je ve videu?

Malebný zámek

Malebný zámek

Nápověda

Jeden z nejpůvabnějších barokních zámků u nás leží nedaleko Uherského Hradiště. Dostavěn byl začátkem 18. století. Měl být pohodlnější náhradou nedalekého hradu, který už šlechtě nevyhovoval.

Řešení

Zámek Buchlovice

Dvě hlavní zámecké budovy vytvářejí malebný, hodně zdobený soubor, který má hlavní nádvoří vysypané červeným kamením (antukou) – to zámku propůjčuje exotický nádech a umocňuje pohádkovost celého komplexu, ke kterému patří i krásná barokní zahrada.

Kostel pod kuestou

Poznáte kostel, o kterém jsou místní mylně přesvědčeni, že je dílem J. B. Santiniho?

Kostel pod kuestou

Kostel pod kuestou

Nápověda

Na konci záběru se na horizontu objevuje výrazná krajinná hradba - Hřebeč mezi Svitavami a Moravskou Třebovou. Samotný kostelík není všeobecně příliš známý, ale pro místní se jedná o slavnou stavbu. Pořád se o něm vypráví, že je dílem geniálního Santiniho, ale pravda to bohužel není.

Řešení

Kostel sv. Jana Křtitele, Křenov

Malebný kostelík zcela jistě není dílem Santiniho, ale nejspíš téhož architekta, který navrhl barokní úpravu kostela v nedaleké Moravské Třebové.

Poutní kostel

Poznáte, o který kostel se jedná?

Poutní kostel

Poutní kostel

Nápověda

Tento poutní kostel v patří k nejvyšším chrámům u nás, a to je přitom ještě o 10 metrů nižší, než býval! Věřící sem chodívali a stále chodí za údajně léčivým obrazem Panny Marie.

Řešení

Kostel Očišťování Panny Marie, Dub nad Moravou

V nížinách se stavěly kostely s vysokými věžemi, aby byly dominantou širokému okolí. V monumentalitě tohoto chrámu se odráží oblíbenost poutního místa.

Libosad

Víte, co je to za letohrádek a u kterého města leží?

Libosad

Libosad

Nápověda

Dal jej postavit Albrecht z Valdštejna, a to necelé dva kilometry od města, pod nápadným čedičovým vrchem Zebína. Obklopovala ji na několika terasách vybudovaná zahrada s fontánami, kašnami, labyrintem, grottou i poustevnou.

Řešení

Valdštejnská lodžie, Jičín

S městem tento odpočinkový a zábavě zasvěcený libosad propojuje čtyřřadá barokní lipová alej. Albrecht nechal přivézt vzrostlé stromy a alej vztyčili vojáci na jediný jeho povel. V té době nebyly aleje vůbec běžné, takže když se najednou z minuty na minutu uprostřed polí objevilo stromořadí, muselo to na prostý lid působit jako zjevení.